Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Ranní přehled: 07/01/15; NWR, O2 CR, Micron, Alliant

07.01.2015 | 08:51 0 Komentářů
PX: 940 bodů (-0,3 % d/d); objem:  555 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Evropské trhy sice po většinu dne rostly, Pražská burza si však k ziskům zatím cestu nenašla. Nicméně celková aktivita investorů byla při úterním obchodování nižší vzhledem k tomu, že některé trhy včetně Rakouska byly z důvodu svátku zavřené. V centru dění se opět na BCPP ocitly akcie ČEZu, když cena elektřiny na evropských burzách pokračovala v poklesu. Nízké ceny kolem hladiny 575 Kč však přilákaly kupce a titul uzavřel nakonec na 582 Kč (+0,3 %). Na druhé straně zájem investorů se zatím vyhýbá Komerční bance, která odevzdala dalších 1,5 % a zakončila na 4650 Kč. Erste Group tentokrát bez podpory vídeňské burzy skončila seanci bez větší změny na 532,9 Kč (+0,1 %).
 
NWR: Pozitivní (Analytik: Bohumil Trampota)
NWR oznámilo, že pro 74 % produkce koksovatelného uhlí na tento rok (2015) dojednalo cenu 93 EUR/t. Cena pro zbytek produkce bude stanovena během roku. Cena pro celou produkci termálního uhlí pro rok 2015 dosáhne 52 EUR/t (54 EUR/t v 2014).
Cena hlavní komodity koksovatelného uhlí je o cca +9 % vyšší než průměrná cena dosažená v r. 2014. Cena elektrárenského uhlí je mírně nižší než loni (-3,7 %). Růst ceny koksovatelného uhlí pro r. 2015 nás, vzhledem k tomu, že se světové indexy k. uhlí téměř nemění, pozitivně překvapil. Podle předběžných odhadů by NWR mohlo generovat kladný provozní cash flow. To ale s největší pravděpodobností nezabrání dalšímu spalování hotovosti. Růst ceny koksovatelného uhlí hodnotíme pozitivně.
 
O2 CR: Neutrální (Analytik: Milan Vaníček)
O2 CR ke včerejšímu datu (6.1.) uvedla, že přistoupila k dokončení studie proveditelnosti oddělení fixní a mobilní telekomunikační infrastruktury do samostatného subjektu, který by poskytoval velkoobchodní služby pro další subjekty na trhu. Novým subjektem by byla nová společnost, ale není zatím zřejmé, zda by se jednalo jen o formální rozčlenění pod stávajícím obchodovaným subjektem, což očekáváme. Prozatím informaci vnímáme neutrálně. Navíc se již o dané záležitosti hovořilo. Přínos vidíme ve sníženém tlaku z pohledu regulátora na firmu jako celek.
Novým předsedou představenstva byl dle očekávání zvolen pan Budník a místopředsedou pan Kouřil. Jde o očekávané změny po odstoupení dosavadních členů, kteří byli ještě zástupci bývalého majoritního akcionáře (Telefonica). Zpráva je neutrální.
 
Komentář k americkému trhu
Akcie na Wall Street oslabovaly pátý den v řadě, což je nejdelší série poklesů za posledních 13 měsíců. Trhy negativně ovlivňuje zejména padající cena ropy, která se v případě americké WTI propadla již pod 48 dolarů za barel, evropský Brent pak atakuje úroveň 50 USD. Pokračující boj o tržní podíl mezi OPECem a ostatními zeměmi tak poslal cenu černého zlata nejníže od dubna 2009. Hlavní index S&P 500 nakonec odepsal 18 bodů, sentimentu příliš nepomohl ani nejslabší růst v sektoru služeb za 6 měsíců měřený indexem ISM. V čele poklesu stály energetické firmy, nedařilo se ani bankám a technologiím. Zelenou rally naopak předvedly dluhopisy, výnos amerických desítek propadl pod 2 % poprvé od října. Zlato vyskočilo nejvýše za tři týdny na 1 220 USD. Dolar se obchodoval smíšeně, když pokračoval v posilování vůči euru a libře, nedařilo se mu však proti jenu a komoditním měnám.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.