Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Ranní přehled: 07/01/09; Unipetrol, Zentiva

07.01.2009 | 09:31 0 Komentářů

Index PX: 905 bodů (růst 2,6% d/d), objem: 2 480 mil. Kč
 
Komentář k trhu:
Index PX včera posílil o 2,35 %, na trhu bylo vidět zahraniční kupce s indexovými objednávkami. Také objem obchodů včera vzrostl na 2,25 mld. korun, když v první obchodní den tohoto roku proběhly obchody jen za 0,6 mld. korun. Růst téměř o 10 % předvedly akcie společnosti NWR, když další růst ropy přes úroveň 50 dolarů za barel a silný zájem o tento titul stojí za tímto strmým růstem. Ze stejného důvodu také rostly akcie ČEZu +3,68 %. Telefonica O2 investorům imponuje svým zajímavým dividendovým výnosem, takže přidala 3,53 %. S otevřením amerických trhů se ještě zcela v závěru obchodování v Praze dynamika trhu zrychlila.
 
Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle zprávy Unipetrolu včera na mimořádné valné hromadě společnosti Paramo schválili akcionáři Parama přechod všech ostatních akcií společnosti Paramo na společnost Unipetrol (drží nyní 91,8% podíl). Tato situace nastala poté, co Unipetrol přesáhl 90% podíl v Paramu, což mu dle zákona umožnilo vyvlastnit minoritní akcionáře. Unipetrol tak poskytne ostatním akcionářům v Paramu peněžité plnění ve výši 977 Kč/akcii. Tato výkupní cena byla již trhu známa. Celkem by měl tedy Unipetrol zaplatit za zbývající podíl v Paramu 107 mil. Kč (0,6 Kč na akcii Unipetrolu). Způsob financování transakce nebyl sdělen, ale zřejmě půjde o financování z vlastních zdrojů.  Transakce je trhu již delší dobu známa, proto hodnotíme zprávu neutrálně.
 
Zentiva: Neutrální (Analytik: Milan Vaníček)
Představenstvo Zentivy svolává na 9. února mimořádnou valnou hromadu, na které bude diskutována nabídka převzetí ze strany Sanofi-Aventis. Management Zentivy již dříve doporučil akcionářům tuto nabídku akceptovat. Nabídková cena činí 1150 Kč/akcie a platnost nabídky je podmíněna získáním více než 50% podílu ve společnosti Zentiva. Platnost nabídky byla v listopadu 2008 prodloužena do 20. února. Sanofi-Aventis momentálně čeká na schválení nabídky ze strany orgánů EU. Rozhodnutí by mělo být známo 21. ledna 2009. Vzhledem k současným podmínkám na světových trzích a k našemu ocenění Zentivy nadále doporučujeme nabídku využít.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.