Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ranní přehled: 06/12/10; NWR, Unipetrol, CME, ECM

06.12.2010 | 09:49 0 Komentářů

Index PX: 1 166 bodů (+0% d/d); objem: 1 499 mil. Kč

Komentář trhu
Pražské burze se v pátek nepodařilo udržet dopolední zisky poté, co náladu zkazila americké data z trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst za duben dosáhl pouhých 39 000 a míra nezaměstnanosti se zvýšila na 9,8 %. Přesto v 16:00 příjemně překvapil index ISM služeb a menší pokles podnikových objednávek v USA. Závěrečná aukce tak pomohla indexu PX na nulu. Poslední fáze obchodování se podařila zejména ČEZu, který se vyhoupl na 773 Kč (+1,2 %). Zásadní nákupní zájem byl patrný během celé seance na NWR, které v posledních dnech stálo spíše v pozadí, akcie dosáhly téměř na úroveň 220 Kč a týden uzavřely na 217 Kč (+1,2 %). Erste Bank v první půlce dne excelovala na 820 Kč, až americká data ji stlačila na 806,9 Kč (-0,8 %). Komerční banka korigovala hlouběji, když odepsala 1,2 % (4 330 Kč). Na úroveň 200 Kč se podařilo dostat Unipetrolu (+1 %). CETV i přes drobné realizace pokračuje v růstu, v pátek o 1,2 % na 373 Kč. Celkově byla aktivita na pražské burze nižší, sentiment nicméně zůstal pozitivní.

NWR: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
NWR vydala v pátek 3. 12. 2010 celkem 265 150 kusů akcií typu A jako odměnu pro generálního ředitele Miklose Salamona. Vydávání nových akcií ve prospěch managementu je popsáno v prospektu společnosti. Akcie se budou obchodovat na burzách v Praze, Londýně a Varšavě. Zprávu považuje za neutrální.

Unipetrol: Negativní (Analytik: Bohumil Trampota)
V pátek hořelo v rafinériích v Litvínově. Unipetrol připouští, že díky požáru může mít rafinérie sníženou kapacitu. Případný výpadek se bude společnost snažit kompenzovat druhou rafinérií. Rozsah poškození by podle vyjádření tiskového mluvčího neměl být velký. Zpráva je pro Unipetrol negativní, nicméně vzhledem k zřejmě malému poškození a snaze Unipetrolu nahradit kapacitu jiným způsobem, očekáváme jen mírně negativní reakci trhu.

CME: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Generální ředitel CETV Adrian Sarbu prodal v minulém týdnu (1. a 2. prosince) 50 tisíc akcií společnosti. Takové množství odpovídá asi 4,5 % všech obchodovaných akcií v daném období. Realizovaná cena byla v rozmezí 19,24 – 19,62 USD na akcii. Prodej vlastních akcií managementem většinou nebývá brán investory jako pozitivní signál, nicméně nečekáme žádnou podstatnější reakci na zveřejněnou informaci.

ECM: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Městský soud v Praze zastavil insolvenční řízení proti společnosti ECM. Burzovní společnosti pro kapitálový trh, která návrh na začátku listopadu podala, ho vzala zpět. Důvodem k podání návrhu byla pohledávka ve výši 234 tisíc Kč na úrocích z korunových dluhopisů. Zpráva je pozitivní, nicméně se dle našeho názoru zastavení insolventního řízení čekalo. Z tohoto důvodu nečekáme významnější dopad na dnešní obchodování.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.