Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Ranní přehled: 06/11/18: Moneta, Primoco, CPI, makro, Apple

06.11.2018 | 08:54 0 Komentářů
PX: 1,072 bodů (+0,4 % d/d); objem:  390 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Praha zahájila týden smíšenou obchodní seancí. Nejvíce se dařilo rakouské Erste Group (+1,39 %), která doháněla pozdní odpolední rally v pátek ve Vídni, kdy byl již lokální trh uzavřen. Umazala tak polovinu ztrát, které utrpěla po oznámení všeobecně očekávaných solidních číslech a výhledu, které investoři využili k masivnímu vybírání zisků. Na druhém místě se držely akcie Philip Morris (+0,68 %), které se opět přiblížily ke krátkodobé resistenci na úrovni 15 000 Kč. V samém závěru dne pak zabral ČEZ (+0,91 %), který pokračoval v mírném růstu, kdy byl v pátek podpořen růstem ceny emisních povolenek. Umístil se tak před PMČR na druhém místě. Naopak slabší chvilku si vybral Avast (-1,16 %).
 
Moneta: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Moneta zítra ráno zveřejní výsledky za 3Q 2018. Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 1 164 mil. Kč včetně dříve oznámeného mimořádného výnosu z prodeje nesplácených úvěrů ve výši 360 mil. Kč (před zdaněním). Očekáváme úrokové výnosy na podobné úrovni jako před rokem, když výrazný růst úvěrového portfolia (oček. +12 % r/r) by měl již kompenzovat pokračující pokles čisté úrokové marže. Také výnosy z poplatků by se již měly stabilizovat. Očekávaný 11% růst celkových provozních výnosů je pak ovlivněn zaúčtováním zisku 300 mil. Kč z prodeje nesplácených úvěrů v položce „ostatní provozní výnosy“. Dalších 60 mil. Kč by pak mělo být zaúčtováno v rámci rizikových nákladů. Provozní náklady očekáváme meziročně nižší o 2 %. Pokračující pozitivní vývoj ekonomiky a rekordně nízká nezaměstnanost by měly nadále přispívat k nízké úrovni rizikových nákladů, které očekáváme ve 3Q na úrovni 58 b.b., respektive po očištění o mimořádný výnos z prodeje úvěrů (60 mil. Kč) na úrovni 78 b.b.
Pokud čísla budou v souladu s naší projekcí, bude společnost na dobré cestě ke splnění svého celoročního výhledu, který počítá s čistým ziskem minimálně 4 mld. Kč. Investory budou v rámci prezentace a následného konferenčního hovoru nejvíce zajímat případné informace k plánované akvizici Air Bank a Home Creditu, nicméně nepředpokládáme, že by v této fázi management oznámil něco nového. Solidní výsledky by mohly opět investorům připomenout silný fundament banky a přilákat nákupní objednávky.
 

v mil. Kč

e 3Q18

3Q17

r/r

Čisté úrokové výnosy

1 802

1 804

0%

Poplatky a provize

475

474

0%

Ostatní provozní výnosy

456

174

162%

Provozní výnosy

2 733

2 452

11%

Provozní náklady

-1 136

-1 157

-2%

Provozní zisk

1 597

1 295

23%

Opravné položky

-195

-140

39%

Čistý zisk

1 164

924

26%

Zdroj: J&T Banka, Moneta
 
Moneta dále oznámila, že Philip Holemans rezignuje na vlastní žádost na pozici finančního ředitele. Do doby, než bude vybrán nový kandidát, bude tuto pozici dočasně vykonávat Jan Friček, který působí jako senior manažer ve finančním oddělení banky. 
 
Primoco: Pozitivní (Analytik: Pavel Ryska)
Výrobce bezpilotních letadel Primoco uvedl v prezentaci pro investory, že za 9 měsíců roku utržil 23,5 mil. Kč a vytvořil zisk EBITDA 9,0 mil. Kč (EBITDA marže 38,3 %). Za třetí kvartál činil zisk EBITDA 5,1 mil. Kč, což je zatím nejvyšší čtvrtletní výsledek. Podobná dynamika platila i pro čistý zisk. Firma vykázala za 9 měsíců roku čistý zisk 6,3 mil. Kč, z toho 4,2 mil. připadlo na 3. čtvrtletí. Společnost nezměnila svoje hospodářské plány pro příští roky. Akcie Primoca se obchodují na novém trhu Start pražské burzy.
 
CPI: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Náhradní schůze držitelů dluhopisů, které se konaly v pondělí 5.11., schválily nové emisní podmínky, které umožní emitentovi dluhopisy kdykoli předčasně splatit. Náhradní schůze se týkaly emisí CPI 4,75/2019, 5,10/2021 a 4,65/2022. Dluhopisy budou předčasně splaceny 15 dní od oznámení o předčasném splacení, které nyní může emitent učinit. Připomínáme, že předčasné splacení v sobě zahrnuje jistinu, mimořádný úrok a alikvótní úrokový výnos.
 
Maloobchodní tržby – září (Analytik: Petr Sklenář)
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v září vzrostly o 1,4 % r/r, což zaostalo za očekáváním. Výsledky v září negativně ovlivnily kalendářní vlivy (-1 pracovní den), sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 0,6 % m/m, ale meziroční růst zpomalil na 2,5 % (4,2 % r/r v srpnu). Spotřebitelská poptávka zůstává silná, ale zářijové výsledky ukazují mírné zaváhání, a to ve všech složkách. Tempo růstu tržeb u nepotravinářského zboží (3,1 % r/r) nebylo ani poloviční, než byl průměr v prvních 8 měsících roku (8 %). Přepokládáme, že šlo jen o přechodný výkyv a za celý rok očekáváme růst maloobchodních tržeb přes 5 % (5,4 % vloni).
Nové emisní normy pro automobily se odrazily v prudkém propadu prodejů aut (-10 % r/r), následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu klesly o 2,2 % r/r.
 
Komentář k americkému trhu
Americké akciové trhy sa obchodovali zmiešane vo včerajší obchodný deň, kde len technologický Nasdaq odpísal 0,38% pod ťarchou akcií Apple a Amazon. Dané technologické giganty sú aj naďalej pod paľbou investorov po nedávnych nepresvedčivých výsledkoch. Index „strachu“ VIX pripísal 1,85% a dá sa očakávať volatilita v najbližších dňoch. Už dnes sú sledované voľby do Kongresu, ktoré môžu priniesť zvýšenú nervozitu na trh. Vo štvrtok bude známy výstup zo zasadania americkej centrálnej banky, a aj napriek tomu, že sa neočakáva zvýšenie sadzieb, investori budú sledovať sprievodný report ukazujúci na ďalšie smerovanie menovej politiky. V sledovaní bude aj obchodná vojna a to hlavne do zasadania krajín G20 na konci Novembra. Zlato ľahký mínus, WTI ropa -0,55%. Netflix +2,05% po zvýšenom doporučení. 
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.