Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Ranní přehled: 06/08/12; ČEZ

06.08.2012 | 08:43 0 Komentářů

Index PX: 899 bodů (+1,1 % d/d); objem: 714 mil. Kč

Komentář k trhu
Evropské trhy korigovaly čtvrteční ztráty, které vyvolalo zklamání z Draghiho komentáře, ve kterém nenaznačil žádnou konkrétní akci v měnové politice. Nicméně řekl, že pokračuje příprava a jednání. Investoři jsou tak stále ve střehu a pro jistotu zavírají krátké pozice, případně pomalu otvírají dlouhé. Záležet bude také na tom, zda Španělsko (případně Itálie) přímo požádá o pomoc, kterou získá za jasných podmínek. K dobré náladě přispěly také lepší indexy nákupních manažerů ve službách v eurozóně a Německu. Lépe dopadly také červnové maloobchodní tržby v eurozóně. Hlavní index pražské burzy PX posílil v pátek o 1,1 % (899,2 b.). Komerční banka vzrostla na 3 678 Kč (+2,6 %), Erste Group dosáhla 364 Kč (+1,3 %). ČEZ přidal 1,4 % na 707,5 Kč. Aktivita investorů byla v pátek slabá.

ČEZ: Pozitivní (Analytik: Bohumil Trampota)
Podle denního tisku podpoří stát dostavbu jaderné elektrárny Temelín tím, že bude garantovat ceny elektřiny. To ministerstvo průmyslu navrhuje v koncepci (garantované ceny pro bezuhlíkové zdroje), ke které se budou vyjadřovat ostatní úřady. Otázkou je, jak se k celé věci postaví ministerstvo financí, které k celé věci naznačovalo spíše odmítavý postoj. Pravděpodobnost dostavby dvou nových bloků jaderných bloků v Temelíně by v případě garance ceny elektřiny vzrostla. Zprávu považujeme za pozitivní.

Komentář k americkému trhu (Marek Trúchly)
Závěr týdne byl na amerických akciových trzích ve znamení vysokých zisků. Investory povzbudila data z trhu práce, která byla vysoce nad očekáváním, nejvýš od května 2012. Rally pomohla také dopolední data v Evropě, spekulace ohledně ESM (bez reakce z oficiálních zdrojů), která má nakupovat problémové státní dluhopisy po udělení bankovní licence. Indexy nezastavila ani zhoršená míra nezaměstnanosti (z 8,2 % na 8,3 %) a umazaly čtvrteční ztráty. Široký S&P uzavřel na 1 391bodech (+1,9 %), DJ (+1,7 %) a technologický Nasdaq (+2,0 %). Dařilo se všem sektorům, hlavně financím (+2,4 %) a energiím (+2,5 %). Na opačném konci byly telekomunikace. Mimo akcií silně posilovaly také komodity (ropa Brent +2,6 %, WTI +4,7 %), drahé kovy (zlato +0,9 %, stříbro +2,4 %). Nedařilo se zemnímu plynu, který po čtvrtečních nečekaně vysokých zásobách klesal i v pátek (-1,3 %). Akcie Molycorpu (-28,5 %) výrazně oslabily po špatných výsledcích za 2Q, zhoršeném výhledu a možnosti potřeby dodatečného financování. Naopak Facebook po dosažení svých minim (pod 20 USD) v pátek přidal +5,2 %. Morgan Stanley (+5,8 %) posílil po oznámení, že omezí divizi fixního obchodování na polovinu a ušetřený kapitál použije na zpětný odkup akcií.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.