Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Ranní přehled: 06/06/12; Erste Group, Fortuna, ekonomika

06.06.2012 | 08:38 0 Komentářů

Index PX: 875 bodů (+1,2 % d/d); objem: 642 mil. Kč

Komentář k trhu
Pražská burza zažila v úterý poměrně optimistické obchodování, které skončilo přesvědčivě v kladných číslech. Index PX uzavřel silnější o 1,2 % na závěrečné hodnotě 874,6 bodů. V korekci propadu z minulého týdne pokračují akcie NWR. Titul tak navázal na plusové pondělní obchodování a dokázal zakončit výrazněji v kladných hodnotách. Akcie NWR si připsaly největší růst, 5,6 % na cenu 96,4 Kč. Nové, nižší doporučení pro tento titul prezentovala KB, která NWR nově radí „držet“ a cílovou cenu snížila na 103 Kč. Dalším stabilním obchodováním prošly akcie Telefóniky O2. Akcie při stabilní poptávce zavřely silnější o 0,7 % na ceně 382,5 Kč v objemu 123 mil. Kč. Silnější dokázaly zavřít také akcie ČEZ, když si připsaly růst o 1,1 % na cenu 741 Kč. Růstu akcií nijak nenahrává nízká cena el. energie, která se nadále drží blízko minimálních hodnot.

Erste Group: Negativní (Analytik: Milan Lávička)
Agentura Moody’s Investors Service snížila rating rakouských bank včetně tří největších rakouských bankovních skupin. V případě Erste Group agentura snížila hodnocení dlouhodobých závazků o dva stupně na A3 z A1 s negativním výhledem. Moody’s v případě Erste vidí kombinaci zhoršujících se podmínek na některých klíčových trzích (hlavně v Maďarsku a Rumunsku), malou diverzifikaci v regionu CEE (závislosti skupiny na operacích v Česku a Slovensku) a nedostatečný kapitálový „polštář“ pro případ dalšího zhoršení podmínek na trhu. Pro Erste je snížení ratingu negativní, nicméně uvedené důvody jsou trhu již dlouhou dobu známé. Moody’s tímto krokem dohnala ostatní dvě velké ratingové agentury a nyní má rating o jeden stupeň nižší než S&P a Fitch.

Fortuna: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Akcie Fortuny se dnes poprvé obchodují bez nároku na dividendu ve výši 0,23 EUR na akcii (5,9 Kč či 6,3% hrubý dividendový výnos). Výplatní termín je stanoven na 25. června.

Maloobchodní tržby – duben (Marek Trúchly)
Maloobchodní tržby v dubnu meziročně reálně propadly o 4,1 % (nominálně -3,0 %), což je nejhlubší propad za poslední 2 roky. Meziměsíčně sezónně očištěné tržby reálně klesly o 2,1 %. K celkovému meziročnímu poklesu téměř stejným dílem přispěl jak prodej aut (-6,0 % r/r; příspěvek -1,9 p.b.), tak i maloobchod (-3,2 %; příspěvek -2,2 p.b.). V maloobchodě (bez moto segmentu) klesly reálné prodeje ve všech základních složkách – potraviny (-5,8 % r/r), nepotravinářské zboží (-0,2 %) a pohonné hmoty (-7,1 %). Tomuto vývoji odpovídají i indexy spotřebitelské důvěry, které se v květnu dokonce propadly na historická minima, tj. i pod úrovně z přelomu roku 2008/2009. Prohlubující se slabost spotřebitelské poptávky domácností může určitě dál zintenzivnit diskuzi v ČNB o snižování úrokových sazeb.

Komentář k americkému trhu
Včerejší obchodování na amerických akciových trzích bylo v úvodu obchodní seance na pondělních úrovních. Při nízké likviditě, způsobené i mimo jiné svátkem ve Velké Británii, povzbudily trhy příznivé makro data v podobě indexu nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor, který za poslední měsíc nečekaně rostl. Lídrem v růstu byl finanční sektor, který si připsal 1,1 % (výrazný růst u bank: BaC +2,9 %, MS +4,1 %). Široký S&P index uzavřel na 1 285,48 bodech (+0,6 %), DJ +0,2 % a technologický Nasdaq +0,7 %. Zlato se včera pohybovalo ve velice úzkém rozhraní, aby pak uzavřelo na nule, stříbro si naopak připsalo 1,1 %. Akcie společnosti Starbucks odepsaly 2,8 % po zveřejnění akvizice s La Boulange, která bude mít za následek celoroční pokles zisku o 0,02 centu na akcii. Další povzbuzení trhů může dodat ECB snížením úrokových sazeb nebo večerní béžová kniha o stavu americké ekonomiky z pohledu FEDu. Investoři budou jistě hledat veškeré náznaky o dalším uvolňování likvidity.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.