Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Ranní přehled: 04/06/14: Erste, VIG, CME, Orco, CPI, Yandex, Goldcorp, Volkswagen, Voestalpine, Deutsche Bank

04.06.2014 | 08:50 0 Komentářů
PX: 1,032 bodů (+0,4 % d/d); objem:  364 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Pražská burza včera rostla neuvěřitelný devátý den v řadě. Ziskům však pomohla zejména závěrečná aukce, kde si akcie ČEZu (+1,9 %) polepšily na 593 Kč. Přestože evropské energetiky během dne své zisky ztrácely, ČEZ naopak postupně rostl, zobchodovaný objem byl však podprůměrný a cena elektřiny se pohybuje blízko svého minima 34,3 eur za MWh. Dařilo se také Komerční bance, jež se dostala na hladinu 4 700 Kč. Erste Group naopak přerušila růstovou sérii, když následovala klesající bankovní sektor v Evropě a odevzdala 1,3 % (695,6 Kč). Akcie společnosti PLG klesly pod upisovací cenu na 158,65 Kč (-0,9 %). Celkově si index PX polepšil o 0,35 % i přes lehce negativní náladu v Evropě.
 
VIG: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
VIG dokončilo akvizici maďarské pojišťovny Axa Biztosito působící v segmentu životního pojištění. Akvizice byla oznámena již v prosinci a nyní byla dokončena po obdržení souhlasu regulátora. Z pohledu VIG se jedná o malou akvizici, která příliš neovlivní celková konsolidovaná čísla. Hrubé předepsané pojistné v minulém roce dosáhlo 41 mil. EUR (VIG celkem 9,2 mld. EUR).
 
Erste: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Agentura S&P potvrdila rating sedmi rakouských bank včetně Erste Group.
 
CME: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Řádná valná hromada CME konaná v pondělí schválila všechny předložené návrhy. V čele jedenáctičlenného představenstva byl potvrzen John K. Billock. Dodáváme, že nové financování bylo schváleno již na nedávné mimořádné valné hromadě. Výsledek valné hromady je pro obchodování neutrální.
 
Orco: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
GSG Group (bývalé Orco Germany), v němž nyní Orco Property Group drží 20,5 %, oznámilo plán provést akvizici českého investora do nemovitostí CPI. Akvizice bude provedena nehotovostně, a to emisí nových akcií do rukou R. Vítka, za něž do GSG vloží svůj 100% v CPI. V důsledku akvizice vzroste podíl R. Vítka v GSG Group na cca 85 %, což bude znamenat povinnost nabídnout ostatním akcionářům odkup. Očekáváme, že nabídka k odkupu se bude odvíjet od tržní ceny za poslední dobu a od ceny, za kterou bude v GSG navyšovat kapitál R. Vítek. Průměrná cena akcií GSG byla za poslední rok 0,51 EUR, R. Vítek bude navyšovat podíl za 0,47 EUR/akcie, tj. na stejné ceně jako dřívější úpisy nového kapitálu v GSG.
 
CPI: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Německý investor do realit GSG Group (dříve Orco Germany) oznámil záměr provést akvizici české realitní společnosti CPI. Akvizice bude provedena nehotovostně tak, že GSG Group vydá do rukou Radovana Vítka 2,47 mld. nových akcií, za něž do GSG vloží svůj 100% vlastnický podíl v CPI. Po provedení transakce, jež by měla být dokončena k 30.6. 2014, bude mít R. Vítek v GSG cca 85% podíl. Z vyjádření R. Vítka a ředitele GSG M. Němečka plyne, že GSG chce po akvizici využít akciové trhy k navýšení vlastního jmění, aby mohla financovat další růst. Aktiva sloučené společnosti, kterou bude tvořit současné GSG, CPI a síť hotelů Mamaison, budou dosahovat cca 4,2 mld. EUR a firma očekává letošní tržby ve výši 250 mil. EUR. Z pohledu tržeb bude nová entita cca 2krát větší než dnešní CPI.
Z pohledu dluhopisů CPI neočekáváme od transakce žádný dopad. Změna kontroly nad společností u dluhopisů nespouští jejich předčasné splacení. Stejně tak jsou dluhopisy nadále emitovány za CPI (nikoli za firmu, která ji bude vlastnit) a jsou zajištěny stejnými nemovitostmi.
 
Komentář k americkému trhu (Marek Trúchly)
Úterní obchodní seance proběhla na Wall Street v poklidném duchu, když investoři již čekají na čtvrteční zasedání ECB a také páteční měsíční data z trhu práce. Podle všeho se do těchto událostí nedočkáme výraznějšího pohybu na hlavních indexech. Včerejší makro data – ISM New Yorku a podnikové objednávky – dopadly nad očekávání analytiků, ale trh se jim rozhýbat nepodařilo a ten zakončil den téměř na nule. Zlato se poslední dva dny obchoduje v úzkém 10-dolarovém pásmu (závěr +0,19 %, 1246,3 USD). Zajímavý posun byl jenom na amerických dluhopisech, kde výnosy desetiletých dluhopisů jsou již na hranici 2,6 % a oproti pondělí přidaly +2,6 %. Akcie Hillshire Brands +9,5 % po další zvýšené nabídce na odkup od Pilgrims Pride Corp. Za posledních 7 obchodních dní si akcie připsaly 62 %.  
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.