Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Ranní přehled: 03/08/18: Makro, Allianz

03.08.2018 | 08:42 0 Komentářů
PX: 1,089 bodů (-0,0% d/d); objem:  299 mil. Kč
 
Komentář k trhu
Nevýrazné čtvrteční obchodování skončilo minimální změnou, poklesem indexu PX o 0,04 %. Nejvýraznější změnou skončilo obchodování s akciemi Monety, které si připsaly růst o 1,47 % na závěrečnou cenu 76 Kč. Titul se po výrazném prodejním tlaku z posledních dní alespoň částečně stabilizoval. Další směr titulu určí hospodářské výsledky, které budou zveřejněny příští týden, a to 8.8. 2018. Stabilní obchodování s minimální změnou nadále předvádějí akcie ČEZu – titul si díky růstu v samotném závěru připsal 0,43 % na závěrečnou cenu 578 Kč. Nejvýraznější poklesem naopak skončily akcie Erste Bank, které odepsaly 1,18 % na cenu 937,50 Kč, avšak v podprůměrném objemu 49 mil. korun.    
 
ČNB (Analytik: Pavel Ryska)
Bankovní rada ČNB včera na svém zasedání rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby z 1 na 1,25 %. Zvýšení bylo očekáváno většinou trhu a bankovní rada rozhodla jednomyslně. Guvernér Jiří Rusnok uvedl, že banku vedl ke zvýšení sazeb slabý kurz koruny. Centrální banka ve svém výhledu upravila průměrný očekávaný kurz koruny k euru na 25,5 CZK/EUR z 25,0 pro letošek a na 24,6 CZK/EUR z 24,4 pro příští rok. Tato úprava reflektuje relativně slabou korunu v posledních měsících. ČNB také zvýšila své očekávání inflace na nejbližší rok. Podstatné je vyjádření guvernéra Rusnoka, že inflační tlaky v české ekonomice mohou dále růst. Rusnok nevyloučil, že k dalšímu zvýšení sazeb může dojít brzy, a to i na příštím zasedání (26.9.). Vyjádření rozumíme tak, že pokud by přetrvávala slabost koruny daná externími faktory, může to vést centrální banku k brzkému zvýšení sazeb. Rusnok uvedl, že koruna se může vrátit k posilování ke konci roku, až ustoupí vnější důvody pro její oslabení. Koruna k euru po oznámení oslabila z 25,58 až k 25,68 CZK/EUR (-0,3 %), což může být dáno realizací pozic, které spekulovaly na posilování koruny v době před zasedáním ČNB.
 
Komentář k americkému trhu
Apple včera prepísal históriu, keď ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť prekonal hranicu jedného biliónu dolárov, čo sa týka tržnej kapitalizácie. Akcie pokračovali v raste a potiahli celý technologický sektor. Tomu dopomohla aj Tesla Motors +16,2%, kde spoločnosť zamierila do zelených čísel po stredajších výsledkoch a hlavne zlepšenému výhľadu na predaj automobilov. Index Dow Jones ale na červenej nule. Zlato pokračuje v prepade, kde daná komodita trpí hlavne kvôli silnejúcemu doláru. Ropa v zelených, kde WTI pripisovala dve percentá. Svoju pozornosť si vyslúžil aj cestovateľský server TripAdvisor, ktorý svojimi výsledkami sklamal investorov a akcie odpísali 11,2%.
 

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.