Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Ranní přehled: 03/05/13: CME, ČEZ, makro, Goldcorp, Glencore, Randgold, ECB, BNP Paribas, Agroton, Veolia

03.05.2013 | 08:49 0 Komentářů

Index PX: 961 bodů (-0,7 % d/d); objem: 1,030 mil. Kč

Komentář k trhu
Pražská burza včera nedokázala zavřít v kladných číslech a klesala druhý obchodní den v řadě, index PX v konečném součtu zavřel slabší o 0,69 % na závěrečné hodnotě 961,38 b. Nejvýraznějším oslabením o 11,46 % na ceně 68 Kč
skončilo obchodování s akciemi CME. Titul navázal na výrazně ztrátové obchodování na americkém trhu, když výrazně negativně reagoval na novou emisi akcí v max. objemu 174 mil. USD a s tím související převis akcií. Pod prodejní tlak se dostaly také akcie NWR, když společnost Goldman Sachs nadále doporučuje titul k prodeji s cílovou cenou cca 30 Kč. GS v oznámeném reportu nevěří v kladný free cash flow až do roku 2017 a z toho pramení možné
problémy se splácením dluhu. Titul přesto nereagoval nijak panicky a klesl na cenu 48,75 Kč, což je blízko minima na ceně 48,10 Kč.

ČEZ: Neutrální (Analytik: Bohumil Trampota)
Téměř dostavěná plynová elektrárna Počerady nemůže být za současných tržních podmínek, nízké ceny elektřiny a emisních povolenek a vysoké ceny plynu zisková, uvedl mimo jiné obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda. Tento fakt není bohužel pro trh novinkou a tato skutečnost byla již managementem společnosti několikrát prezentována. Zprávu považujeme za neutrální.

CME: Negativní (Analytik: Pavel Ryska)
CME zatím neoznámila cenu ani objem úpisu z nabídky akcií až do výše 174 mil. USD, ačkoli parametry měly být známy po závěru včerejšího amerického obchodování. Domníváme se, že tento fakt může na trhu vyvolávat nervozitu.

Agentura Moody’s včera uvedla, že podpora CME ze strany Time Warneru oznámená v pondělí je pozitivní pro dluhopisy firmy. Vzhledem k tomu, že zadlužení nadále zůstane vysoké, však zatím nevidí možnost zvýšení ratingu.

ČNB – úrokové sazby (Analytik: Petr Sklenář)
Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby na faktické nule (0,05%) po jednomyslném hlasování (7:0). Na tiskové konferenci viceguvernér Tomšík opět zopakoval, že v případě potřeby centrální banka může sáhnout k devizovým intervencím, ale opět samotné spuštění tohoto kroku neoznámil. Nadále podle našeho názoru zůstává malá šance, že ČNB v dohledně době přistoupí k devizovým intervencím. Při současných ekonomických podmínkách (slabost domácí poptávky, nízký růst mezd, slabý kurz koruny, přebytek obchodní bilance) se ukazuje, že intervence nejsou optimální nástroj a jejich použití může přinést více negativ než pozitiv. Devizové intervence bez posílení koruny nebo poklesu inflace pod 1% se zatím zdají jako méně pravděpodobné. Naopak úrokové sazby na nule zůstanou po celý letošní rok.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.