Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Ranní přehled: 02/10/13; Telefonica CR, Orco, VIG, banky

02.10.2013 | 09:10 0 Komentářů

Index PX: 967 bodů (+1% d/d); objem: 520 mil. Kč

Komentár k trhu

Pražská burza po neúspěšném zahájení týdne posílila včera o 1 %. Trhům v pozitivním vývoji pomohly rostoucí indexy nákupních manažerů v průmyslu v Evropě, jasný směr vzhůru však ukázala hlavním indexům až průmyslová data z USA, kde se index ISM dostal až na 56,2 bodů. Mírné zklamání ovšem přišlo z Číny, slabý vývoj tak předvedly těžební společnosti. K dohodě ohledně rozpočtu v USA nedošlo, investoři věří v brzkou politickou shodu a akcie posílají výš. Nicméně následující data tento týden nebudou do otevření úřadů zveřejněna. V rámci Evropy se nejvíce dařilo bankovním titulům, ty také následovala Erste Group, která si polepšila o 1,5 % (614 Kč). ČTÚ potvrdil účast pěti zájemců v nadcházející aukci LTE, Telefonica uzavřela seanci na denním maximu 307,1 Kč (1,9 %). ČEZ korigoval pondělní ztráty (+1 %, 496 Kč). NWR však již hladinu 30 Kč nedokázalo atakovat (-0,4 %, 28,7 Kč).

VIG: Neutrální/pozitivní (Analytik: Milan Lávička)
VIG úspěšně upsala dluhopisy v objemu 500 mil. EUR. Poptávka ze strany institucionálních investorů téměř pětinásobně přesáhla nabízený objem. Dluhopisy mají splatnost 30 let, přičemž po 10 letech můžou být svolány. Prvních 10 let nesou kupon ve výši 5,5 % a poté plovoucí úrokovou sazbu. Vypořádání a zahájení obchodování by mělo být 9. října. Uvedené podmínky považujeme za příznivé pro VIG a po částečném refinancování současného dluhu by tato transakce mohla mít mírný pozitivní dopad do hospodaření.

Banky: Neutrální (Analytik: Milan Lávička)
Ratingová agentura Fitch potvrdila dosavadní ratingy třem největším českým bankám se stabilním výhledem. Prostor pro případné zvýšení ratingu je limitován především ratingy mateřských společností. Komerční banka a Česká spořitelna mají rating na úrovni „A”, ČSOB pak „BBB+”.

Telefónica CR: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)

Český telekomunikační úřad včera dle očekávání potvrdil všech pět zájemců o aukci nových kmitočtů pro mobilní telefonii. Technicky ještě ČTÚ musí do 14 dní všechny zájemce schválit. Neočekávame zde změny. Aukce by měla začít v polovině listopadu. Nadále vnímáme více zájemců jako mírně nepříznivou zprávu pro Telefóniku CR, kde se aktuálně ještě projevuje blížící se poslední den s dividendou 9.10. (30 Kč či 10% hrubý div. výnos).

Orco: Neutrální (Analytik: Pavel Ryska)
Šéf Orka Jean-Francois Ott včera v rozhovoru uvedl, že byty ve varšavském rezidenčním projektu Zlota 44 by mohly být prodány do 18 měsíců. Prodeje bytů začaly v září. Ott očekává, že celkové tržby ze Zloty by měly dosáhnout 250 mil. EUR, přičemž investice Orka do projektu byly cca 150 mil. EUR. Podle Otta Orco rovněž potřebuje restrukturalizovat úvěry ve výši cca 130 mil. EUR zejména v Maďarsku a na Slovensku. Zprávu považujeme za neutrální.

Komentář k americkému trhu (Miroslav Nejezchleba)

Akcie na Wall Street korigovaly předchozí ztráty i přes neschválení platební způsobilosti na federální úrovni, trhům pomohly vzhůru zveřejněná makrodata. Index ISM v průmyslu se v září vyšplhal nejvýše od dubna 2011, sledovaný dílčí index zaměstnanosti je pak nejvýše od června 2012. Hlavní index S&P 500 nakonec přidal 13 bodů. Významnější zisky si připsaly technologie díky akciím spol. Apple (+2,35 %) poté, co C. Icahn opět přesvědčoval generálního ředitele Applu o navýšení zpětného odkupu akcií ve výši až 150 mld. USD. I přes oslabující dolar a politickou nejistotu se překvapivě nedařilo zlatu (-40 USD) poté, co agentura Fitch vidí drahý kov vzhledem ke zlepšující se globální ekonomice někde v rozmezí 1000 – 1200 USD. Vzhledem ke zrušení pátečního měsíčního reportu z trhu práce budou investoři s napětím sledovat přírůstek zaměstnanosti dle agentury ADP.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.