Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Ranní přehled: 01/07/09; ČEZ, Unipetrol, Orco, makro

01.07.2009 | 11:22 0 Komentářů

Index PX: 898 bodů (+0,7% d/d), objem: 1 171 mil. Kč

Komentář trhu
Pražská burza posílila o 0,71 %. Silný růst ropy se projevil zejména u akcií NWR, které přidaly 4,28 %. Ani růst komodit nijak nepovzbudil ČEZ, jinak právě jindy citlivý titul na pohyby zejména ropy, a prodejní tlak se projevil poklesem o 0,79 %. V růstu pokračují akcie rakouské pojišťovny VIG, které se vydaly až k úrovni 790 korun. Naopak poklesem zavřely akcie Komerční banky -1,54 %, když prodejní tlak přicházel hlavně ze zahraničí. Erste Bank se vrátila nad hranici 500 korun, kolem které se obchodovala po celý den. Výrazná část celkového objemu 1,2 mld. korun se zobchodovala v závěrečné aukci.
ČEZ: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle Hospodářských novin jsou hlavními zájemci o koupi skupiny International Power tyto subjekty: ČEZ, J&T a Czech Coal. Hodnota transakce může být až 15 mld. CZK (28 Kč/akcie ČEZu). Podle neznámého zdroje by se ČEZ a J&T mohly o prodávaná aktiva rozdělit, jelikož ČEZ by si kvůli soutěžním limitům nemohl nechat všechna aktiva (ČEZ by si nechal teplárny a J&T elektrárnu Opatovice).
Unipetrol: Neutrální (Analytik: Petr Novák)
Dle Hospodářských novin generální ředitel PKN Orlen (mateřská společnost) D.J. Krawiec popřel výměnu čerpacích stanic Benzina za ropná aktiva (spekulace o obchodu s Lukoilem). Dále řekl, že chce zvýšit počet čerpacích stanic a má stále zájem o podíl Shell v České rafinérské, ale Shell zatím nenabídl aktiva k prodeji.
Orco: Neutrální (Analytik: Patrick Vyroubal)
Orco oznámilo, že se minulý týden setkalo s držiteli dluhopisů (cca 60 % ze 450 mil. EUR) a prezentovalo jim hlavní body restrukturalizace společnosti. V září chce Orco pořádat valnou hromadu držitelů dluhopisů, na které se pravděpodobně bude hlasovat o restrukturalizaci dluhu. Podrobnosti k valné hromadě budou zveřejněny později. Jako možné řešení lze vidět změnu splátkového kalendáře, částečné zrušení dluhu nebo konverzi dluhu do nových akcií (ředící efekt). Restrukturalizace dluhu (dluhopisy) je podmínkou investice Colony Capital do nových akcií Orka za 7 EUR/akcie.
Průmyslová výroba – květen (Analytik: Petr Sklenář)
Průmyslová výroba v květnu podle předběžných výsledků meziročně poklesla o 21,7 % (-22,1 % v dubnu), tj. více než se očekávalo (AFT: -19 %; trh: -18 %). Výraznou šanci na rychlý obrat nedává pokračující propad nových zakázek (-27,6 % r/r). Další faktorem je pokračující masivní propouštění, jelikož v průmyslu pracovalo o 12,5 % méně osob než vloni v květnu. Květnové výsledky mírně ovlivňuje kalendářní vlivy (-1 pracovní den) a po očistění průmyslová výroba poklesla o 19,8 %. Detailní výsledky a případné zpřesnění zveřejní statistický úřad 13. července. Ovšem základní obraz zůstane pravděpodobně nezměněn – průmysl se osm měsíců v řadě propadá a zatím se neukazují náznaky oživení. Data tak zatím neukazují obrat, které naznačovaly předstihové indikátory.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.