Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ranní analýza: Turecko vylekalo finanční trhy, americký dolar opět silnější

13.08.2018 | 10:10 0 Komentářů

Páteční seance nabídla velmi zajímavé pohyby, kde byl silnější především amerických dolar a svou dominanci nakonec v průběhu seance potvrdil a udržel své zisky. Situace by se opět mohla uklidnit na trhu s ropu, která v pátek dokázala smazat část svých ztrát.

Forex

Na devizových trzích bylo koncem minulého týdne možná až příliš rušno. Již velmi brzy ráno prolomil americký dolar na páru EURUSD suport na úrovni 1.15 a své pozice si dokázali medvědi udržet, což potvrzuje pozitivní sentiment na americkém dolaru a na druhé straně stagnující ekonomiku v Evropě, která nemá příliš pozitivní vyhlídky na zbytek roku. Americký dolar se projevoval i na ostatních měnových párech. Ovšem odpolední seanci již ovládly očekávané fundamenty ze Severní Ameriky a to americká inflace a kanadská data z trhu práce.

Americká data inflace nabídla smíšená data, která se nakonec ukázala být pro dolar poměrně pozitivní. Jádrová inflace sice pozitivně překvapila očekávání na 2,3%, když rostla meziročně na 2,4%. Nicméně index spotřebitelských cen nedokázal dorovnat očekávání na 3% a inflace pouze vyrovnala předchozí výsledek na 2,9%. Výsledky inflace však dopadly poměrně pozitivně, ačkoliv jdou v rozporu s učebnicovými poučkami, které pravý, že při zvyšování úrokových sazeb by měla míra inflace klesat.

Ve stejný čas byla zveřejněná data z kanadského trhu práce. Ekonomice se podařilo vytvořit nových 54 100 pracovních míst. Pokles pracovních míst na hlavní pracovní poměr o 28 000 vykompenzoval nárůst o 82 000 míst na zkrácený úvazek. To však stačilo, aby míra nezaměstnanosti klesla z 6% na 5,8%, což bylo dokonce více než bylo většinové očekávání na 5,9%. Mzdy však zaznamenaly menší pokles na 3,2% po výrazném nárůstu n červnu na 3,6% a v květnu na 3,9%.

Ovšem nezajímavější událostí byl propad turecké liry proti americkému dolaru o více jak 20%. ECB nejdříve vyjádřila své obavy z přílišné expozice evropských bank v Turecko, na což reagovalo i euro, které bylo také pod prodejním tlakem. Nicméně tlak na tureckou měnu pokračoval, když vystoupil turecký prezident Erdogan, který z problémů obvinil zahraniční investory a kampaně vedoucí proti Turecku a populisticky se ohradil na „svého boha“, který jim pravděpodobně pomůže dostat se z měnové krize. Olej do ohně přilil americký prezident Donald Trump uvalením sankcí, kvůli věznění americké pastora a následným zdvojnásobením cel na dovoz ocele a hliníku, které Spojené státy zavedly na začátku roku.

Akcie a Komodity

Akciové trhy se dostaly kvůli situaci v Turecku a hrozbě, že by se mohla krize rozšířit do dalších rozvíjeních se ekonomik pod lehký prodejní tlak a korigovaly své předchozí zisky. Index volatility VIX se mezitím dostal z 12 k 15 bodům. Turecká měna by dnes mohla nabídnout technickou korekci po pátečním razantním výprodeji, na což by mohly reagovat i akciové trhy.

Kontrolu nad trhem s ropu získali koncem týdne opět býci, kteří využili eskalující se situace v Turecku. Trh s ropu dále zužuje nejistota ohledně dopadu amerických sankcí na Irán. Ty by měly nabít plného rozsahu začátkem listopadu.

Dnešní seance nebudou provázet žádné důležitější fundamenty.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.