Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Ranní analýza: Trump zavedl nová cla na čínské dovozy

18.09.2018 | 10:12 0 Komentářů

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy. Donald Trump nakonec naplnil své sliby a po zavření americké burzy vydal prohlášení o uvalení cel na čínské zboží o objemu 200mld. dolarů, pod tlakem jsou akciové indexy a ropa.

Forex

Na devizových trzích včerejší seanci ovládl americký dolar, který pro změnu ztrácel v pozadí nervozity kolem obchodních válek. Donald Trump nakonec splnil, co slíbil a po zavření americké burzy přišel s prohlášením o zavedení celních opatření na čínské dovozy o objemu 200 mld. dolarů. Do včerejška byla také neznámou velikost cel, která jsou nakonec 10% a to do konce roku, kdy se zvýší na 25%. Trump také dodal, že jakékoliv reciproční opatření Číny bude trestáno ze stany USA další zavedení cel na zbytek čínských dovozů o přibližném objemu 267 mld. dolarů. Z původního seznamu nakonec Washington odstranil více jak 300 druhů zboží včetně chytrých hodinek, chemikálií a ostatních produktů. Podle Trumpa dostane zavedení nových cel Spojené státy do silné vyjednávací pozice a každá další země, která nebude uzavírat s USA férové dohody, bude zasažena cly. Prohlášení o clech Trump zakončil respektem k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a přáním, že obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami budou brzy vyřešeny.

Akcie a Komodity

Akciový i komoditní trh byl během včerejší seance stejně jako americký dolar výrazně ovlivněn americkými cly na čínské dovozy. Americký akciový index S&P 500 včera ztratil většinu svých zisků a následovala ho většina amerických indexů i jednotlivých titulů, které by mohly cla zasáhnout, včetně společnosti Apple. Dnes dopoledne si začíná brát své zisky zpět. Výrazným růstovým trendem dnes otevřel německý akciový index DAX, který začíná likvidovat předchozí ztráty.

Na komoditním trhu je i přes výraznou volatiltu vše beze změny. Ropa po lehkém zpevnění přes dopolední seanci, odpoledne většinu svých zisků odepsala vinou nových cel ze strany USA. Na slábnoucí americký dolar reagovaly především drahé kovy, které si připsaly menší zisky, dnes ráno je však opět začínají postupně odepisovat. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem zareagují investoři na rostoucí nervozity a zda začnou opět své aktiva přesouvat do amerického dolaru, nebo japonského jenu.

Dnešní fundamenty

Dnes ráno byly zveřejněny minutes ze zasedání australské CB, na které reagovala australské měna výraznějším posílením. Draghiho projev zatím výraznější volatilitu nezpůsobil. Po zbytek dne nejsou na programu žádné důležité makrodata a bude se vyčkávat především na reakci čínské strany na americká cla.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.