Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Ranní analýza: Trump opět znervóznil finanční trhy, dnes inflace v eurozóně

31.08.2018 | 10:20 0 Komentářů

Smíšenou seanci na devizových trzích nabídlo včerejší obchodování. Americký dolar spíše stagnoval a na mnoha měnových párech byl k vidění odlišný vývoj částečně způsobený dopadem fundamentů. Odpoledne se do korekce dostaly akciové trhy a to kvůli rostoucí nervozitě na finančních trzích, kterou způsobil americký prezident Donald Trump.

Forex

Americký dolar i během včerejší seance stagnoval a čekalo se především na dopady včerejších fundamentů. Ty nakonec včerejší obchodování ovlivnit dokázaly, konkrétně kanadské HDP, které však býky na kanadském dolaru spíše zklamalo. Meziměsíčně růst HDP nenabídl žádnou změnu, kdy HDP stagnovalo na 0%, očekával se přitom růst o 0,1%.  Za druhý kvartál růst HDP také zklamal, když rostl pouze o 2,9%, což bylo 0,1% pod očekávání. Na celém reportu dopadla dobře pouze meziroční změna hospodářského růstu za červen, kdy rostlo HDP o 2,4%, což bylo desetinu procenta nad očekávání. Kanadský dolar reagoval na výsledky negativně a zatím ho zužuje nejistota ohledně budoucnosti severoamerické dohody o volném obchodu.

Britská libra po středečních razantních ziscích přešla na páru GBPUSD do konsolidace. V korekci se ocitla také evropská měna, nebo australský dolar. Proti americkému dolaru dokázal po delší době sbírat zisky japonský jen, který využil další hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně uvalení dalších celních opatření na čínské zboží v hodnotě 200 mld. dolarů a zároveň opět pohrozil vystoupením ze Světové obchodní organizace.

V problémech jsou opět měny rozvíjejících se ekonomik, včetně turecké liry a argentinského pesa. Argentině se nedaří dostat se z finanční krize a požádala MMF o dřívější uvolnění rozsáhlého úvěru v hodnotě 50 mld. dolarů. Včera ztratila měna více jak 15%. Ještě hůře je na tom turecké lira, která za včerejšek odepsala dalších 6% a je nejhorší měnou proti americkém dolaru. Lira oslabuje i navzdory krokům centrální banky, která se snaží zastavit propad měny, ačkoliv turecký prezident je proti zvyšování úrokových sazeb. Především banka ve středu znovu zavedla limity pro půjčky na mezibankovním trhu, čímž se snaží snížit likviditu.

Akcie a Komodity

Akciové trhy se včera dopoledne dostaly pod lehký prodejní tlak, poté co během dopolední seance spíše stagnovaly a vydýchávaly předchozí býčí trend. Pod tlak je dostal Donald Trump již zmíněnými komentáři ohledně uvalení dalších celních opatření na dovoz čínského zboží o objemu 200 mld. dolarů. Kolem obchodních válek bylo včera opět celkem rušno, kdy nejdříve dorazila pozitivní zpráva z Evropy, kdy Cecilia Malmstromová řekla, že EU je připravena snížit dovozní cla na automobily na 0%, pokud USA udělají to stejné. Tu nabídku Trump odmítl s tím, že není dostatečná a přidal, že evropští spotřebitelé jsou zvyklí nakupovat evropská auta, ne ta americká. Odpolední výprodej na akciích nebyl nijak dramatický, ale například index volatility VIX včera rostl poprvé nad 13 bodů. Což pomohlo bezpečnějšímu aktivu, kterým je již zmíněný japonský jen.

Americká ropa WTI včera rostla nad 70 dolarů za barel, což je nejvýše za měsíc a potvrzuje tak býčí sentiment na trhu. V růstu jí podporují blížící se sankce na iránský ropný obchod a stále se propadající ropná produkce ve Venezuele. Trochu zkrátka drží ropu obchodní spor mezi USA a Čínou a Trumpovi včerejší komentáře.

Dnešní fundamenty

Dnes bude nejzajímavějším fundamentem v 11:00 zveřejnění inflace v eurozóně. V 15:45 Chicagské PMI.

Trh dne

Zpevňující japonský jen, který včera reagoval na negativní komentáře ohledně vývoje obchodních válek, dnes dopoledne zatím navazuje na své předchozí zisky. V grafu jsou vyznačeny úrovně, které dříve zafungovaly v trhu jako support a byly překonány razantními kupci, kteří dostali cenu na nižší úrovně. Právě tyto úrovně aktuálně tvoří silnou oblast rezistence, kterou by měly prodejci při případném návratu ubránit. Úroveň 110.946 nabývá platnosti, pouze pokud nedojde v následující 30M svíčce k odmítnutí nižších cen a vrácení zpět nad úroveň.

 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.