Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ranní analýza: Trump opět kritizuje FED, indexy pokračují v růstu

28.11.2018 | 10:40 0 Komentářů

Na devizových trzích se dařilo především americkému a novozélandskému dolaru, kterému překvapivě svědčí nervózní situace. Akciové indexy koncem včerejší seance dokázaly přidat několik desetin procent do zisku. Ropa se i přes mírné zisky dostala zpět pod tlak, od začátku týdne pokračuje v konsolidaci.

Forex

Americký dolar včera využil svého statusu bezpečného přístavu, kdy zpevňoval v reakci na komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opět vrátil trhům obavy z obchodních válek mezi USA a Čínou. Americký prezident však nezůstal pouze u obchodních válek a také si neodpustil připomínku k brexitu. Britská libra oslabila poté, co Trump varoval, že dohoda o brexitu je pro Spojené království špatná a může ovlivnit budoucnost vztahů Británie a USA. V rozhovoru pro deník Washington post si také neodpustil kritiku FEDu, když řekl, že lituje svého rozhodnutí dosadit do křesla šéfa FEDu Jerome Powella. Dále vinil FED z říjnového výprodeje na akciových trzích a z dopadu vyšších úrokových sazeb na americkou ekonomiku, konkrétně plánu General Motors uzavřít výrobní závody a tím pádem ztrátu 14 000 pracovních míst. Z pohledu fundamentů se včera nic zásadního nestalo. V USA byl zveřejněn fundament v podobě spotřebitelské důvěry, která klesla na 135,7 bodů. Nemělo by se však jednat o nic zásadního, kondice americké ekonomiky je velmi dobrá a spotřeba domácností o vánocích pravděpodobně výrazně poroste. V noci na dnešek byl zveřejněn report o finanční stabilitě na Novém Zélandu, který doprovodil svým projevem guvernér CB Orr. Na vývoj na novozélandském dolaru to však nemělo žádný vliv a ten poslední dobou posiluje a to navzdory nervózní situaci, které mu obvykle nesvědčí, jelikož je považován za rizikovější měnu.

Akcie a Komodity

Akciovým trhů se podařilo koncem včerejší seance zpevnit a to především v reakci na komentáře ekonomického poradce Bílého domu Larryho Kudlowa. Ten řekl, že setkání prezidentů USA a Číny na víkendovém summitu G20 v Argentině je příležitostí otočit list co se týče obchodních válek. Kudlow také řekl, že jsou Spojené státy zklamány z přístupu čínské administrativy k obchodním výtkám Spojených států. Podle Kudlowa stále probíhá obchodní vyjednávání na několika úrovních a možné zavedení celních opatření je prezidentovo rozhodnutí. Index volatility VIX mezitím klesl pod 19 bodů.

Na komoditním trhu pokračuje v konsolidaci ropa a budou j zajímat především dnešní oficiální výsledky amerických ropných zásob, které by podle odhadů mohly po devíti týdne růstu, klesnout. Vinou silnějšího amerického dolaru je pod tlakem zlato a další drahé kovy.

Dnešní fundamenty

14:30 druhý výpočet HDP v USA. V 16:30 americké zásoby ropy. V 17:30 Stress test bank v Británii. V 17:45 bude mít projev Mark Carney za BoE a Jerome Powell za FED.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.