Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Ranní analýza: Trump dostal pod tlak americký dolar

21.08.2018 | 11:00 0 Komentářů

Včerejší seanci dopoledne doprovázela velmi nízká volatilita, ovšem odpoledne opět způsobil výraznější rozruch na devizových trzích americký prezident Donald Trump. Opět se totiž pustil do amerického dolaru, což ho stálo drahocenné zisky a ostatní měny v koši proti americkému dolaru dokázaly uzavřít výrazně v zisku.

Forex

Na devizových trzích byl opět téma číslo jedna americký dolar. Pro změnu však začal výrazně oslabovat, což pomohlo ostatním měnám. Opět se jedná o „umělé“ oslabení, které není založené na žádných fundamentálních datech a jde pouze o rétoriku Donalda Trumpa vůči americké centrální bance FED a ostatním státům. Trump opět kritizoval Jeromy Powella a FED kvůli zvyšování úrokových sazeb ze kterých „není nadšený“. Podle něj by banka měla postupovat podle toho, co je nejlepší pro zemi a ne pro dolar. Zároveň nezapomněl zkritizovat měnovou politiku ostatních centrálních bank, které drží sazby na nízkých úrovních a prý tak uměle oslabují své měny. FED by měl zvýšit úrokovou sazbu do konce roku ještě dvakrát, nejdříve na dalším zasedání v září. Dolar na Trumpovi komentáře reagoval pochopitelně oslabením, čehož využily ostatní měny a například euro se dostalo na páru EURUSD až nad úroveň 1.15.

Trumpovi komentáře uškodili především technickým obchodníkům, kteří měli přepravené úrovně s limit objednávkami. Výprodej na americkém dolaru byl totiž tak silný, že prorazil všechny supporty a rezistence v pohybu. Dnes jsou na trzích 2 možnosti vývoje a to korekce amerického dolaru zpět k původním úrovním, nebo stagnace a utvoření konsolidačního pásma po včerejším výrazném pohybu.

Akcie a Komodity

Akciové trhy si udržují poměrně pozitivní sentiment, způsobený příletem čínské delegace do Washingtonu za účelem vyjednání budoucnosti obchodních vztahů. Nejednalo se však o úplně jednoduchou seanci. V korekci byly různé akciové tituly v USA, jako například TESLA. Ta korigovala kvůli zprávě, že Saudskoarabský investor, který měl původně pomoci převzít Elonu Muskovi společnost do osobního vlastnictví, uvažuje nad investicí do konkurenční společnosti. Evropský akciový trh si pozitivní sentiment dokázala udržet mnohem přesvědčivěji a to i navzdory Trumpovo komentářům, že si od návštěvy čínské delegaci nic neslibuje.

Ropa včera zpevňovala své pozice po výprodeji z minulého týdne. Na trh dorazila zpráva, že se Čína chystá pokračovat v nákupech iránské ropy i přes zavedení amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Sankce by měly vstoupit v platnost 4. listopadu a měly by se dotknout každého, kdo bude odebírat íránskou ropu. Některé evropské země jako Francie již oznámily, že nehodlají v nákupech iránské ropy pokračovat.

Dnešní fundamenty

Ranní zápis ze zasedání australské centrální banky výraznější volatilitu nezpůsobil a zbytek dnešních fundamentů pravděpodobně nebude výjimkou. Zvědaví tak budeme především na vývoj obchodních jednání ve Washingtonu a další možné Trumpovi komentáře.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.