Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Ranní analýza: Trhy nervozně vyčkávají na Trumpa a dnešní NFP report

07.09.2018 | 10:30 0 Komentářů

Trhy zůstávají po včerejší seanci ve vyčkávajícím modu na dnešní zveřejnění dat z amerického trhu práce. Minimálních pohybů jsme tak byli svědky především na devizových trzích, kde stagnoval americký dolar. V korekci pokračují akciové indexy spolu s ropou, v pozadí rostoucí nervozity ohledně rozhodnutí Donalda Trumpa na uvalení dovozních cel na čínské zboží.

Forex

Většina měnových páru včera stagnovala poté, co libra ve středu razantně posílila a zpomalila tak růst amerického dolaru. Ten se po korekci drží na nižších úrovních, nicméně zajímavou seancí si přece jen některé měny na páru s americkým dolarem prošly. Například kanadský dolar na páru USDCAD po většinu seance nevypadal, že by měl nabídnout změnu oproti dosavadnímu sentimentu. Ve 20:30 měl projev člen kanadské centrální banky Wilkins, který přišel s velmi pozitivní zprávou. Banka chystá další zvýšení úrokových sazeb, bez ohledu na výsledek jednání mezi USA a Kanadou ohledně severoamerické dohody o volném obchodu NAFTA. Řekl, že růst sazeb je důležitý jako reakce na silnější ekonomiku a utahující se trh práce. Kanadskému dolaru by měla také pomoci dohoda mezi oběma vyjednávacími tábory, že v průběhu vyjednávání nebudou komunikovat jeho vývoj s médii.

Obavy z dnešního dne, kdy by mohl Donald Trump přijít s odhalením cel na čínské dovozy, posiluje bezpečné přístavy, včetně japonského jenu. Zároveň dorazily na trhy zprávy, že by mohl Trump rozpoutat obchodní války také s Japonskem. Jen se včera na páru s americkým dolarem dostal na nejnižší úrovně za 2 týdny. V prohlubování ztrát pokračuje čínský juan, který ztrácí již 11tý týden v řadě.

Akcie a Komodity

Akciové indexy včera pokračovaly v korekci, nicméně sentiment na akciových trzích se nijak nezměnil. Hlavní obavy panují z eskalace obchodních válek mezi USA a Čínou a Kanadou, nově také potencionální obavy z Japonska. Výprodej měn rozvíjejících se ekonomik také nepřispívá akciovému trhu růstu.

V korekci pokračuje také ropa a to navzdory včerejšímu propadu amerických ropných zásob o 4,3 miliony barelů. Americká produkce ropy přitom zůstala beze změny na 11 milionech bpd. Na vývoj ceny ropy se také podepisuje výprodej měn rozvíjejících se ekonomik a obchodní války, které mohou promluvit do růst poptávky po ropě. Ropný trh je také zužován americkými sankcemi na iránský obchod s ropou.

Dnešní fundamenty

Dnes byla zveřejněna průmyslová produkce v Německu, která potvrdila včerejší pokles v průmyslových objednávkách a klesla tak za červenec o 1,1%, ačkoliv se očekával růst o 0,2%. V 14:30 budou zveřejněny nejdůležitější fundamenty týdne, konkrétně americký NFP report o zaměstnanosti, mzdy a míra nezaměstnanosti. Ve stejný čas budou zveřejněna kanadská data z trhu práce.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.