Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Ranní analýza: Ropa WTI je zpět nad 55 dolary, dolar mírně zpevňuje

04.02.2019 | 10:45 0 Komentářů

Konec minulého týdne trhy ve většině případů nějak dohráli do konce bez výraznější změny dosavadního sentimentu. Data z amerického trhu práce nepomohla výrazněji ani americkému dolaru, ani akciovému trhu. Dařilo se především ropě, ta se usadila nad 55 dolary za barel.

Forex

Konec minulého týdne byl především o datech z amerického trhu práce. Lednová čísla by se přitom dala považovat za smíšená. Americké ekonomice se v lednu podařilo vytvořit 304 000 nových pracovních míst, což výrazně převyšuje konsenzus na 165 000. Hůře však dopadla revize prosincových čísel z původních 312 000 na 222 000. Jedna z nejsledovanějších metrik z reportu o zaměstnanosti nijak výrazně nepřekvapila, když meziroční tempo růstu mezd naplnilo očekávání na 3,2%. Pozitivně dopadla revize výsledků za minulý měsíc, kdy mzdy rostly na 3,3%. Nezaměstnanost mírně rostla z 3,9% na 4%, stále jsme však nejníže od roku 2000. Americký trh práce si tedy udržuje velmi solidní kondici a z velké části stojí za ekonomickou expanzí v USA. Právě silný trh práce by měl krotit spekulace o možném snížení úrokových sazeb ze strany FEDu. Z ostatních fundamentů dnes byl zajímavý především odhad růstu inflace v eurozóně. Ta by měla podle všeho zpomalit z 1,6% na 1,4%. Jádrová inflace by měla mírně zrychlit na 1,1%. Data inflace nejsou vůbec dobrou zprávou pro ECB, která se má letos chystat na utahování měnové politiky. Dolaru se podařilo zpevnit především na páru s JPY a CHF.

Akcie a Komodity

Smíšená data z amerického trhu práce akciovým trhům příliš nepomohly, ty po mírném růstu spíše přešly do konsolidace a uzavřely seanci na podobných úrovních, jako jí začínaly. Podobně jako americký akciový trh, na tom byl německý akciový index DAX. Tam však převládá spíše negativní sentiment kvůli probíhající obchodní válce USA a Číny.

Ropa WTI v pátek opět výrazně posilovala nad 55 dolarů za barel a využívá tak příznivého fundamentu v podobě amerických sankcí na venezuelskou ropnou produkci, produkčních škrtů a slabšího dolaru. Pozitivní sentiment zatím ropu neopouští a dá se očekávat, že bude přetrvávat i nadále.

Dnešní fundamenty

Dnes nejsou na programu žádné důležité fundamenty.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.