Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Ranní analýza: Rizikovým aktivům pomohla zpráva o snížení cel na dovoz čínského zboží

18.01.2019 | 10:00 0 Komentářů

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Forex

Devizové trhy jsou oproti středeční seanci téměř beze změny. Nejobchodovanější měnový pár EURUSD pokračuje v konsolidaci a kopíruje tak vývoj amerického dolaru, kterému se od úterní seance výrazně nepodařilo změnit jeho dosavadní průběh, kdy pouze konsoliduje. To je však ideální příležitost pro ostatní měny, aby získaly půdu pod nohama. Toho využila britská libra, která zpevnila na nejvyšší úrovně od listopadu. Brexit přitom čelí dalšímu problému, jelikož opoziční strana odmítla návrh Mayové na další vyjednávání. Silnější byly také rizikovější měny jako například australský a novozélandský dolar, čemuž pomohla zpráva, že by americká administrativa mohla zmírnit zavedená cla na dovoz čínských výrobků. Naopak oslaboval japonský jen, který je všeobecně vnímán jako bezpečný přístav. Včera dopoledne byla zveřejněna konečná čísla tempa růstu inflace v eurozóně. Výsledky většinou nebývají revidovány, to však nebyl případ dnešního zveřejnění, které poukázalo na zpomalení inflace na 1,6%, ačkoliv se očekávalo zpomalení pouze na 1,7%. Inflace tak navzdory očekávání ECB nezrychluje, ale naopak zpomaluje, což se může ukázat jako problém pro plánované zvýšení úrokových sazeb letos v létě.

Akcie a Komodity

Akciové trhy včera nejdříve reagovaly na výsledkovou sezonu, která nabídla smíšené výsledky u různých společnosti, tudíž si trhy nevybraly ihned jednoznačný směr. Nakonec pomohly výsledky společností Apple, které rostl zisk na akcii na 30 centů, původní očekávání bylo na 24 centů. Investory však nejvíce potěšila zpráva o možném zmírnění zavedených cen na dovoz čínského zboží ze strany USA. S návrhem podle zprávy přišel Steven Munchin, ale čelil kritice od obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera. I přesto se akciové trhy dostaly do zelených čísel a včerejší seanci uzavřely výrazně v zisku.

Na zprávu reagovala pozitivně všechna riziková aktiva, a to včetně ropy. Ropa WTI do té doby ztrácela až k 51 dolarům za barel, následně však začala zpevňovat k 53 dolarům. Další bezpečný přístav zlato reagovalo na zprávu mírným oslabením, stále se však drží v oblasti dvoutýdenní konsolidace a vyčkává především, kam budou vést kroky amerického dolaru.

Dnešní fundamenty

10:30 Maloobchodní prodeje v Británii. V 14:30 tempo růstu inflace v Kanadě. V 15:15 Průmyslová produkce v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.