Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Ranní analýza: Rizikovější aktiva posilují díky summitu G20

03.12.2018 | 11:00 0 Komentářů

Víkendový summit G20 v Argentině pomohl rizikovějším aktivům k výraznějšímu zpevnění. Začátkem týdne ztrácí americký dolar, naopak zpevňují rizikovější měny. Dnes ráno poskočila také ropa, která reaguje na pozitivní zprávy a zlato, kterému pomáhá defenzivnější americký dolar.

Forex

Víkendový summit G20 nakonec ovlivnil všechny trhy a to také ty devizové. Americký dolar reagoval na pozitivní výsledek summitu oslabením, jakožto bezpečný přístav, když investoři opět začali upřednostňovat rizikovější aktiva. USA a Čína se dohodly na 90denním příměří v obchodním sporu, během kterého na sebe nesmí uvalovat další cla. Spojené státy se zároveň zavázaly, že nebudou zvyšovat plánovaná cla s 10 na 25%. Čína musí zrušit dovozní cla na americké automobily. Americký prezident nezapomněl opomenout, že cla zvyšují příjmy do státní poklady a nijak extra mu nevadí. Čína dále souhlasila, že koupí blíže nespecifikovaný objem amerického zboží ze zemědělského, energetického a průmyslového odvětví. Vyjednávací týmy obou zemí mají nyní 90 dní na to, aby dospěly ke společné dohodě a obchodu a to včetně ochrany duševního vlastnictví. Během páteční seance bylo zveřejněno několik fundamentů, většinou však trhy vyčkávaly na výstupy z víkendového summitu. V Kanadě byl zveřejněn růst HDP za září a třetí kvartál. V září HDP kleslo o 0,1%, ačkoliv se očekával růst o 0,1%. Meziročně se růst HDP zastavil na 2,1%, což je pokles z 2,4% naměřených minulý rok.  V USA byly zveřejněny hodnoty Chicagského PMI, které rostlo na 66,4 bodů, očekával se růst na 58,6 bodů. Americká ekonomika podle nejnovějších dat tedy pokračuje v expanzi, což není nic nového.

Akcie a Komodity

Jak jsem již zmínil, výstupy z víkendového summitu, kde byla největší pozornost věnována obchodnímu sporu dvou největších ekonomik, pomohly především rizikovějším aktivům. Akciové indexy dnes otevřely nákupním gapem a dnes dopoledne zatím výrazně zpevňují. Nezpevňují pouze indexy v USA, ale také čínský akciový index CSI dnes zatím výrazně zpevňuje nad 3%. Index volatility VIX se prozatím drží nad 18 bodech.

Na komoditním trhu dnes nákupním gapem otevřela také ropa a odrazila se tak od 50 dolarové hranice, kterou stihla otestovat ještě během páteční seance. Pomáhají jí především zprávy z Kanady, kde se chystají snížit produkci o 325 000 barelů denně. Dále jí pomáhají další zprávy o plánovaných produkčních škrtech a znovuobnovený apetit po rizikovějších aktivech. Ve čtvrtek bude ve Vídni kartel OPEC rozhodovat o produkci na příští rok, což bude stěžejní den pro vývoj na ropě.

Dnešní fundamenty

Odpoledne bude mít projev několik členů FEDu. V 16:00 bude zveřejněno výrobní PMI v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.