Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Ranní analýza: Riziková aktiva zůstávají pod tlakem, dnes hlasování o brexitu

29.01.2019 | 10:15 0 Komentářů

Akciové indexy včera ztrácely a to především kvůli horší výsledkové sezoně, která opět upozornila na reálnou hrozbu zpomalení globálního růstu. Na některých měnových párech mírně zpevňoval americký dolar, index amerického dolaru však zůstává defenzivní.

Forex

Dolar po většinu seance včera mírně zpevňoval, což mu však příliš dlouho nevydrželo. Americký dolar se tak snažil umazat alespoň část ztrát, které nabral během páteční seance. Hlavním motorem zpevňování dolaru byl výprodej na rizikových aktivech a dolar tak zafungoval jako bezpečný přístav. O poznání lépe se však dařilo japonskému jenu, který zpevňoval na páru s americkým dolarem. Po delší době rostlo dvě po sobě jdoucí seance také euro. To zpevňovalo i navzdory nedostatku zveřejněných fundamentů, které by stály za jeho růstem. Plánovaný výstup M. Drahiho a Marka Carneyho nakonec nic nového nepřinesl a trhy tak zůstaly víceméně v klidu. Libra zůstává prozatím mírně defenzivní a bude zajímavé, jaký bude dnes její vývoj vzhledem k večernímu hlasování o brexitu v dolní sněmovně britského parlamentu. Stát se může cokoliv, britská media zůstávají spíše při zemi a neočekávají, že by bylo rozhodnuto v zásadních otázkách, na druhou stranu však může dorazit výraznější pokrok ve vyjednáváních.

Akcie a Komodity

Akciový trh včera zasáhl růst averze k riziku, kdy VIX rostl až nad 20 bodů. Důvodem je zhoršení výhledu na další kvartály společnosti Carepillar. Její akcie se dnes propadly o více jak 8%, kvůli slabším, než očekávaným výsledkům za čtvrtý kvartál. Pod tlakem je také společnosti NVIDIA, jejíž akcie se propadly o více jak 13% poté, snížila své výnosy z 2,7 na 2,2 mld. dolarů. Podle průmyslových gigantů může za horší výsledky především klesající poptávka v Číně. Dnes bude reportovat společnost Apple.

Spolu s rizikovými aktivy ztrácela také ropa. Ropa WTI se dostala pod 53 dolarů za barel a nijak jí nepomohla zpráva o nárůstu ropných plošin v USA o 10 na 862. Jednou z hlavních věcí, kam nyní směřují investoři pozornosti je situace kolem Venezuely a možné zavedení amerických sankcí na venezuelské exporty ropy.

Dnešní fundamenty

16:00 Spotřebitelská důvěra v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.