Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ranní analýza: Pod tlakem je kvůli obchodním válkám ropa

09.08.2018 | 11:00 0 Komentářů

Neobvykle volatilní seanci včera zažily finanční trhy a vybočily tak z dosavad klidnějšího obchodování. Pod prodejním tlakem byla opět britská libra a rostoucí geopolitická rizika dostala pod tlak akciový trh a trh s ropu.

Forex

Pod silným prodejním tlakem se opět ocitla britská libra, která proti americkému dolaru vytvořila nová letošní minima. Katalyzátorem výprodejů je opět nejistota ohledně obchodních vztahů mezi EU a Velkou Británií. Pro britskou libru je velmi důležité datum 23. března, kdy má Británie opustit EU. Nicméně do té doby by již mělo být známo o jaký druh Brexitu se bude jednat, jestli „soft“ nebo „hard“. Misky vah se dnes převážily na stranu „hard“ opuštění Evropské unie, tedy bez žádné obchodní dohody, kdy by již nebyla Británie součástí jednotného trhu. Konkrétně podle britských analytiků vzrostla pravděpodobnost možnosti opuštění EU bez obchodní dohody na 60%. Během dnešního setkání Theresy Mayové se skotským ministrem Nicola Sturgeonem, jí skotský ministr oznámil, že by měla přijít s plánem B, jelikož původní plán se zdá být mrtvý.

Na ostatních měnových párech je poměrně rušno především kvůli silnějšímu americkému dolaru. Pod prodejním tlakem je například australský dolar, nebo kanadský dolar, který se nedokázal vzpamatovat z včerejšího výprodeje, kdy mu nepomáhá ani dnes slabší ropa. Americký dolar dokázal dnes překonat pouze japonský jen, který těží z rostoucích rizik kolem obchodních válek.

Akcie a Komodity

V mírné korekci se včera ocitly akciové trhy a především pak trh s ropou. Důvodem bylo zavedení dalších celních opatření ve výši 25% na dovoz čínských výrobku ze strany americké administrativy na objem zboží 16 mld. dolarů. Reakce čínské strany na sebe nenechala dlouho čekat, a jak tomu bylo při předchozích clech uvalených na čínské dovozy, tak opět Čína reagovala recipročními opatřeními v podobě zvýšení cel na americké dovozy ve stejném objemu. Konkrétně Čína zavedla 25% cla na dovoz amerického zboží včetně ropy a automobilů a ostatního ve výši 16 mld. dolarů. Čína reaguje na rostoucí rizika kolem obchodních válek i dalšími opatřeními, kterými se snaží snížit její dopad. Centrální banka začala do systému pumpovat nové peníze, aby stlačila úrokovou míru v ekonomice. Konkrétně se jedná o sedmidenní mezibankovou sazbu SHIBOR, která tak klesla na 2,35%. Čína přistupuje i k dalším opatřením, tentokrát fiskálním a to snižováním daní pro firmy a DPH. Číně klesá závislost na exportech, tudíž by dopad obchodní války nemusel být tak velký. Podíl na exportech mezi lety 2016 a 2017 klesl na méně jak 20% a je dokonce nižší než před vstupem do světové obchodní organizace, která otevřela čínské exporty světu.

Eskalace obchodních válek dostala pod tlak také trh s ropou, kde panuje nejistota ohledně budoucí poptávky po ropě, kvůli clům na americkou ropu z čínské strany. Iránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarig byl dnes citován v iránských novinách, že americký plán na snížení iránské produkce ropy na nulu nebude fungovat. Zatím se zdá, že Čína jako největší dovozce iránské ropy bude pokračovat v dovozech. Spojené státy včera uvalily další ekonomické sankce na Irán a další sankce na obchod s ropu by měly dorazit v listopadu.

Dnešní fundamenty:

Dnešním nejdůležitějším fundamentem je americké PPI v 14:30, na které zítra navážou data americké inflace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.