Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Ranní analýza: Plán B pro brexit zatím není, dnes data z britského trhu práce

22.01.2019 | 10:00 0 Komentářů

Devizové trhy zůstaly ve většině případů po včerejší seanci beze změny. Mohla za to menší volatilita, kvůli státnímu svátku v USA. Beze změny zůstaly také akciové indexy, které udržely zisky z minulého týdne. Podobně na tom byla také ropa, ta však během dne atakovala úrovně nad 54 dolary.

Forex

Tématem včerejší seance bylo představení plánu B pro brexit. Minulý týden britská premiérka utrpěla v britském parlamentu drtivou porážku se svým návrhem na uspořádání vztahů s EU po 29. březnu. Mayová chce se zástupci britských stran jednat o klíčové irské pojistce, kvůli níž většina poslanců návrh odmítla. Podle opozice svůj dosavadní plán nezměnil a měla by uznat, že velká většina poslanců si přeje vyloučit brexit bez dohody, kam zatím Británie míří. Unijní představitelé však opakovaně odmítají o dohodě dále jednat, která je podle nich nejlepší možná. Mayová včera znovu odmítla opakování referenda, stejně tak odložení brexitu. Britská libra včera dokázala mírně posílit, nicméně dnes dopoledne většinu svých zisků odevzdala. Na ostatních měnových párech jsme nebyli svědky výraznější odchylky od dosavadního průběhu, kdy většina trhů spíše konsoliduje. Ztrácely rizikové měny jako australský a novozélandský dolar, které reagovaly na zpomalení čínské ekonomiky nejvíce za posledních 28 let. Včera přišel s revizí výhledů globálního růstu ekonomiky pro rok 2019 a 2020 Mezinárodní měnový fond. Důvodem je především probíhající obchodní válka USA a Číny spolu s klesající dynamikou růstu poptávky po německých automobilech kvůli novým emisním standardům. Vstup do nového týdne se vůbec nevydařil kanadskému dolaru, který na páru s americkým dolarem výrazně ztrácí. Důvodem jsou horší ekonomická data z Číny a revize globálního růstu MMF, což ovlivňuje poptávku po ropě, na jejímž exportu je kanadská ekonomika závislá.

Akcie a Komodity

Kvůli včerejšímu státnímu svátku v USA akciovým trhům chyběly objemy z USA. Na zveřejněná ekonomická data reagovaly především evropské akcie, které byly mírně pod tlakem a to především kvůli revizi globálního ekonomického růstu MMF, za níž stály obavy ze zpomalení automobilového sektoru v Německu. Americké akcie zůstaly téměř beze změny a udržely zisky z minulého týden. Implikovaná volatilita na indexu VIX však mírně rostla na téměř 19 bodů.

Jak bylo již řečeno, včerejší zprávy jsou hrozbou pro růstu poptávky po ropě, která včera atakovala úrovně nad 54 dolary za barel. Dnes ráno ropa mírně oslabuje, stále si však drží velkou část zisků z minulého týdne.

Dnešní fundamenty

10:30 budou zveřejněna data z britského trhu práce. V 11:00 Německý ZEW index. Ve 22:45 novozélandská inflace.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.