Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Ranní analýza: Obchodní války jsou spolu s dolarem zpět

23.08.2018 | 10:35 0 Komentářů

V noci ze středy na úterý se opět vrátily obchodní války mezi USA a Čínou a to i navzdory obchodním vyjednáváním, kterého se obě země účastní včera a dnes ve Washingtonu. Pozitivní zpráva je to především pro americký dolar, který odepsal možná až trochu moc ze svých zisků.

Forex

Na devizových trzích proběhla včera poměrně zajímavá seance, kterou nakonec nikdo neprohrál, ani nevyhrál. Opět posilovalo euro a libra spolu s ostatními měnami proti americkému dolaru. Ten však během odpolední seance vsadil na svou přeprodanost a začal posilovat. V noci na dnešek se však vrátila na finanční trhy geopolitická rizika v podobě obchodních válek, což pomohlo především americkému dolaru. Pod tlak se dnes ráno dostal australský dolar a to kvůli komentářům, že by vláda australského ministra Malcolma Turnbulla mohla přijít o tři klíčové ministry. Hrozí tedy odstoupení předsedy vlády, což by mohlo vyvolat nedůvěru ve vládu samotnou.

Spojené stát uvalily další dovozní cla ve výši 25% na čínské zboží v hodnotě 16 mld. dolarů. Cla zahrnují 279 čínských produktů včetně motorek, plastů a elektrických skútrů. Odpověď Číny na sebe nenechala dlouho čekat, která reagovala recipročními opatřením v podobě uvalením cel na dovoz amerického zboží o stejném objemu 16 mld. dolarů. Mezi americké zboží zasažené cly patří palivo, výrobky v ocele, automobily a zdravotní potřeby. Čínské ministerstvo obchodu zároveň oznámilo, že podá stížnost Světové obchodní organizaci. Jak jsem zmiňoval začátkem týdne, obchodní jednání ve Washingtonu pravděpodobně nezabrání v dalším zavádění celních opatření. Co se týče budoucnosti obchodních válek mezi USA a Čínou, jde o běh na dlouhou trať. Spojené státy si myslí, že vyhrávají, tudíž nehodlají ustoupit a Čína zcela jistě jen tak neustoupí, jelikož si uvědomuje svou silnou pozici ve světovém obchodu.

Akcie a Komodity

N akciovém trhu se především vyčkávalo, zda se dokáže akciový index S&P 500 opět přiblížit svým historickým maximům, případně utvořit nové. To se však nepodařilo, nicméně zavedení nových celních opatření nemělo na vývoj akciového trhu významný dopad a akciové trhy v USA by tak mohly pokračovat v býčím trendu. Nová celní opatření by však mohla ovlivnit evropský akciový trh, jelikož čínská cla zahrnují automobily vyrobené v USA, kde má své továrny například automobilka BMW a větší část exportů míří právě do Číny.

Série pozitivních zpráv pro cenu ropy byla včera hlavním katalyzátorem jejího pohybu. Trh stále zužují plánované sankce na iránský obchod s ropou, kdy se již několik států vyjádřilo, že se chystá odříznout iránské dodávky ropy. EU chce vytvořit vlastní bankovní systém, aby je nezasáhly americké sankce. Zásoby ropy klesly o 5,8 mil barelů, což bylo výrazněji nad očekáváním. Na druhou stranu americká produkce pokračuje v růstu a za minulý týden dokázala vyrovnat rekordní úrovně 11 milionů barelů denně. V první polovině srpna klesly iránské exporty o 600 000 barelů denně z červencových 2,3 milionů bpd.

Dnešní fundamenty

Dnes nás čekají především sekundární data, které by neměly mít výraznější dopad na vývoj finančních trhů. Důležité tak budou zprávy z obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.