Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Ranní analýza: Nervozita z trhů dnes opadá, komodity pod prodejním tlakem

16.08.2018 | 10:30 0 Komentářů

Na trhy se vrátila nervozita, na které opět vydělává především americký dolar a japonský jen jakožto bezpečný přístav. Po silným prodejním tlakem zůstávají komodity, jejichž super cyklus se blíží ke konci.

Forex

Během včerejší seance bylo zveřejněno několik fundamentů důležitých především pro britskou libru a americký dolar. Ovšem rostoucí geopolitická rizika nedovolila trhům věnovat pozornost zveřejnění makrodat. Zveřejněna byla britská inflace a americké maloobchodní prodeje. Inflace rostla v červenci podle očekávání na 2,5%. Za měsíc však ceny nerostly ani o desetinu procenta. Jedná se o zrychlení z červencových 2,4%, nicméně výsledky inflace prodloužily dlouhou šňůru, kdy výsledky nedokázaly překonat většinový konsenzus. Jádrová inflace zůstala podle očekávání na 1,9%. V USA byl zveřejněn růst maloobchodních prodejů za červenec, který výrazně překonal většinový konsenzus na 0,1%, když rostly o 0,5%. Prodeje očištěny o automobily, palivo, stavební materiál a potraviny rostly o 0,6%, očekával se růst o 0,3%.

Americký dolar včera vydělával především na strachu z jeho samého, kdy panuje nervozita ohledně dopadu silného dolaru na rozvíjející se ekonomiky. Turecko začalo eskalovat spory s USA, když zdvojnásobily dovozní cla na některé americké zboží. Zároveň tamní regulátor v Turecku se rozhodl bojovat proti slábnoucí liře zavedením opatření proti spekulacím na její oslabení. Silnější dolar se projevil do dalších měn jako euro, libra nebo australský dolar.

Akcie a Komodity

Nervozita z Turecka se přelila i na akciové trhy po celém světě, které byly včera pod prodejním tlakem. Především pak byly pod tlakem akcie rozvíjejících se ekonomik, které schytaly včerejší výprodeje nejvíce. Averze k riziku nicméně dnešní dnem začíná klesat, když na trhy dorazila zpráva, že se čínští představitelé chystají koncem srpna do USA na vyjednávání ohledně obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Pod silným prodejním tlakem se objevila většina komodit, které se blíží ke konci svého super cyklu a zároveň s rostoucími geopolitickými riziky hrozí výrazný pokles poptávky po některých komoditách. Ropa Brent se dostala nejníže od poloviny dubna, zatímco zlato otestovalo úrovně ze začátku roku 2017. Podrobnější článek na komodity připravujeme.

Dnešní fundamenty

Dnes brzy ráno byla zveřejněna míra nezaměstnanosti v Austrálii, která klesla na 5,3%. Sérii několika makrodat z Británie dnes uzavřou v 10:30 maloobchodní prodeje. V 14:30 budou v USA zveřejněna data z trhu s bydlením, včetně stavebních povolenek.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.