Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

Ranní analýza: Nejistota kolem obchodních válek dostala indexy pod mírný tlak, dnes zasedá FED

20.03.2019 | 10:24 0 Komentářů

Na devizových trzích jsme se nedočkali výraznější změny a trhy tak zůstávají nadále nervózní v očekávání večerního zasedání FEDu. Akciové indexy včera poté, co vytvořily nová letošní maxima, později korigovaly dosavadní zisky. Podobný průběh šlo sledovat na trhu s ropou, kde ropa odpoledne korigovala předešlé zisky.

Forex

Včerejší seance měla předpoklad být poměrně zajímavá především na párech s britskou librou, a to kvůli večernímu hlasování o brexitové dohodě. To se nakonec nekonalo, protože předseda parlamentu neumožnil třetí hlasování z důvodů, že vláda již dříve odmítla odchod bez dohody. Vládě nyní zbývá požádat EU od odklad, který bude podle britské premiérky jen krátký, a to do 30. června, aby se Londýn nemusel zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. Odklad musí schválit zbývajících 27 členských zemí, Británie však musí přijít s konkrétním plánem. Libra začala dnešní seanci defenzivně a ztrácí na všech měnových párech, dnes dopoledne zároveň dorazí zajímavá čísla inflace. Kvůli velké volatilitě na ropě se včera rozhýbal i kanadský dolar. Nakonec však na páru USDCAD zakončil seanci na podobných úrovních, kde otevíral. Od konce včerejší seance se začíná lehce vzpamatovávat americký dolar, který by tak mohl zakončit několikadenní ztrátovou sérii. Australský dolar je poměrně náchylná měna na jakékoliv zprávy kolem obchodního sporu USA a Číny. Právě včerejší obchodní napětí dostalo australský dolar pod silný prodejní tlak. Do skončení asijské seance se však podařilo býkům většinu ztrát vymazat.

Akcie a Komodity

Akciovým indexům se v průběhu včerejší seance poměrně dařilo a dokonce se jim podařilo vytvořit nová letošní maxima. Akciové indexy rostly především kvůli očekávání, že FED nezmění svou dosavadní rétoriku a potvrdí sazby beze změny i do následujících měsíců. Sentiment se však začal měnit poté, co agentura Bloomberg přišla se zprávou, že Čína zpochybňuje některé kroky americké administrativy, což zapříčinilo mírný výprodej, a to především na asijských indexech. Naopak evropským akciovým indexům se poměrně dařilo, DAX uzavřel více jak v 1% zisku.

Ropa včera korigovala své zisky nad 59 dolary za barel, většinu pozic se však podařilo udržet nad 59 dolarovou hranicí. Korekci způsobily obavy ze zpomalení globálního růstu a z toho pramenící pomalejší poptávce po ropě.

Dnešní fundamenty

10:30 inflace v Británii. V 19:00 zasedání FEDu doprovázeno tiskovou konferencí a zveřejněním ekonomických projekcí banky.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.