Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Ranní analýza: Libra zůstává blízko svých letošních minim, ropa pokračuje v mírném růstu

16.11.2018 | 10:00 0 Komentářů

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Forex

Na devizových trzích včera bylo rušno především na měnových párech s britskou librou. Britská libra začala prudce oslabovat poté, co rezignoval britský ministr pro brexit Domonic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Rezignaci oznámili také tří níže postavení členové vládního aparátu. Všichni odstoupili kvůli nesouhlasu s návrhem dohody o brexitu, kterou Británie oznámila v úterý. Britská libra sebou táhla dolů také euro a americký dolar tak začal zpevňovat, což se projevilo na vývoji na ostatních měnových párech. Ze zveřejněných fundamentů v Británii pochopitelně výsledek maloobchodních prodejů neměl žádný dopad. Ty klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával narůst o 0,2%, tudíž by libře nijak nepomohly. Odpoledne byly zveřejněny výsledky maloobchodních prodejů v USA, ty rostly o 0,8%, mírně nad očekávání na 0,6%. Jádrové prodeje rostly o 0,7% a také překonaly očekávání na 0,5%. Vzhledem k výrazné volatilitě na většině z měnových páru, kde například měnový pár GBPUSD ztratil téměř 300 pipů a zatím se drží na snížených úrovních. EURUSD se také dostal pod silný prodejní tlak, nicméně odpoledne se mu podařilo většinu ztrát umazat a nakonec uzavřít seanci v zisku nad 1,30. Dnešní seance nečeká zveřejnění důležitých fundamentů, tudíž lze po včerejší výrazně volatilní seanci očekávat pohyb do strany. Větší pohyby můžeme opět očekávat na libře, kde probíhá vyjednávání o návrhu dohody o brexitu.

Akcie a Komodity

Akciovým indexům se podařilo koncem včerejší seance razantně posílit a smazat tak ztráty, které nabraly po většin dne, kdy byly defenzivní. Indexům především pomáhá uklidňující se situace kolem obchodních rozepří mezi USA a Čínou poté, co včera z Washingtonu dorazila zpráva, že budou pozastaveny všechny další připravované cla. Plán pro zavedení cel se však zatím nezměnil a vyjednávací tým USA se snaží snížit obchodní deficit s Čínou a zamezit krádežím duševního vlastnictví. Index S&P500 se dostal z 1% ztráty do 1% zisku a Apple rostl o 2,5% po pětidenních ztrátách.

Na komoditním trhu se podařilo ropě včera uzavřít druhou seanci po sobě v zisku, to se ropě nepodařilo téměř 3 týdny. Ztrát jsou však stále obrovské a reakce na výrazný výprodej je poměrně slabá, stále se nepodařilo umazat ani 75% ztrát z úterý. Ropě přitom určitě včera nepomohly americké zásoby ropy, ty rostly o dalších 10,3 mil. barelů a výrazně překonaly očekávání na 2,9 mil. Zásoby ropy v USA rostly již osmý týdne v řadě.

Dnešní fundamenty

11:00 inflace v eurozóně. V 14:30 kanadské prodeje ve zpracovatelském sektoru. V 15:15 průmyslová produkce v USA.  

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.