Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Ranní analýza: Libra v reakci na včerejší hlasování zatím silnější, dnes britská inflace

16.01.2019 | 10:00 0 Komentářů

Večerní hlasování v britském parlamentu o brexitu na trhy nakonec přineslo očekávanou volatilitu, nejvýrazněji zpevňovala britská libra. Akciové indexy včera opět přidaly další ziskovou seanci a to navzdory negativním výsledkům velkých investičních bank. Ropa WTI si zatím drží své zisky a vzdálila se od úrovně 50 dolarů.

Forex

Na devizových trzích se během včerejší seance vše točilo především kolem večerního hlasování britského parlamentu o brexitu. Podle očekávání Theresa Mayová utrpěla porážku, když parlament jednomyslně návrh o uspořádání vztahů o přechodném období s unií odmítl. Britský tisk vnímá včerejší výsledek jako historickou porážku Mayové a někteří nazývají uspořádání v britské vládě špatným vtipem. Následné hlasování o nedůvěře Mayová podle očekávání ustála a dále předsedá britské vládě. Riziko tvrdého brexitu nyní výrazně vzrostlo a s unií neochotnou dále vyjednávat pravděpodobně bude dále růst. Druhé referendum britská premiérka včera znovu odmítla, nelze očekávat, že by se mělo konat, alespoň do té doby, kdy bude premiérka na svém postě. Britská premiérka má nyní v podstatě 5 možností a to začít nová jednání s unií, opakovat referendum, hlasování o nedůvěře vlády, nové parlamentní volby nebo odchod unie bez dohody. Další možností může být také posunutí brexitu z plánovaného data 29. března nebo úplné zrušení brexitu, které se také jeví jako krajně nepravděpodobné. Britská libra reagovala na výsledek volby posílením, zvýšená volatilita byla vidět i na ostatních měnových párech, kde však naopak posiloval americký dolar.

Akcie a Komodity

Americký akciový index S&P 500 včera přidal více jak 1%, kdy mu k dalším ziskům pomohl opět technologický sektor, který rostl 1,5%. Akciový index zároveň poprvé v tomto roce uzavřel nad úrovní 2600, což je klíčová psychologická úroveň sledována investory. Z technologických akcií opět rostl Netlix a to konkrétně o 6,5%, po zveřejnění reportu, že společnost zvýší cenu předplatného z 13 na 18%. Rostly i ostatní z technologické pětky FAANG a to více jak 2%. Naopak index Dow Jones včera ztrácel kvůli propadu investičních bank, kde například JP Morgan nedokázal dorovnat očekávání zisku.

Akcie a stejně tak ropa včera zpevňovala v reakci zprávu z Číny, která chystá daňovou reformu za účelem podpoření slábnoucí ekonomiky. Ropa rostla a to i navzdory známkám o zpomalování globální ekonomiky.

Dnešní fundamenty

10:15 bude mít projev Mark Carney. V 10:30 zveřejnění britského tempa růstu inflace. V 16:30 americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.