Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Ranní analýza: Libra roste díky zprávám o brexitu, dnes FOMC minutes

20.02.2019 | 10:20 0 Komentářů

Včerejší seance na devizových trzích byla výrazně volatilnější, než ta pondělní. Nejvýrazněji posilovala britská libra a pod tlakem byl americký dolar. Akciovým indexům se podařilo opět mírně růst, své dosavadní zisky si udržela také ropa.

Forex

Zajímáva byla včera situace na americkém dolaru, ten zůstal mírně defenzivní a dal tak prostor pro zpevnění ostatním měnám. Nejvýrazněji se podařilo zpevnit britské libře a to díky pozitivním zprávám kolem dohody o brexitu. Na dnešním setkání Junckera a Mayové by mělo dojít k dosažení nové dohody o tzv. irské pojistce. Vylepšená dohoda by měla mít větší šanci na to, aby prošla britským parlamentem. Setkání dvou hlavních představitelů by mělo být jedno ze stěžejním vzhledem k tomu, že za měsíc Británie opustí EU. Včera dopoledne byla v Británii zveřejněna data z britského trhu práce. Investoři však data nevnímali jako zásadní pro vývoj na libře. Mzdy stagnovaly na 3,4% a nezaměstnanost zůstala beze změny na 4%. Dnes ráno je americký dolar téměř beze změny a investoři budou vyčkávat na zveřejnění zápisu z posledního zasedání FEDu, které je naplánováno na večer. Dolaru nijak nepomáhá ani pokles výnosů z amerických dluhopisů, ty se v případě desetiletých splatností dostaly až na úroveň 2,64% z lednových 2,8%. Na euru mírně zlepšila náladu zpráva z Německa. ZEW index zůstává na záporných číslech na – 13,4 bodech, očekával se však větší pokles na – 14,1 bodů. Je potřeba připomenout, že německá ekonomika za poslední 2 čtvrtletí výrazně zpomalila.

Akcie a Komodity

Akciové indexy jsou po pondělní seanci, kdy trhům chyběly výraznější objemy v USA téměř beze změny. Trhy se nyní soustředí především na vývoj obchodních jednání USA a Číny. Další kolo vyjednávání od včera probíhá ve Washingtonu a od čtvrtka by měly pokračovat jednání na vyšších úrovních, které by měly přiblížit obě země blíže k dosažení dohody. Pozitivní sentiment z konce minulého týdne však akciové indexy zatím neopouští a ty včera dokázaly uzavřít další seance v zelených číslech.

Na komoditním trhu se ropě WTI podařilo udržet zisky nad 56 dolary za barel, od pondělí však trh přešel do užší oblasti konsolidace. Aktuálně to vypadá, že kupcům již dochází síla, nicméně nedošlo k výraznějšímu výběru zisků. Dosavadní vývoj by mohly změnit dnes večer americké zásoby ropy. Slabšího amerického dolaru dokázaly využít drahé kovy, ty zpevňují již od konce minulého týdne.

Dnešní fundamenty

16:00 spotřebitelská důvěra v EU. Ve 20:00 bude zveřejněn zápis ze zasedání FEDu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.