Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Ranní analýza: Klesající americké výnosy dostaly pod tlak dolar

04.12.2018 | 09:45 0 Komentářů

Včerejší seance se nesla v duchu doznívání víkendového summitu G20 v Argentině, na což reagovaly riziková aktiva jako akcie a také americký dolar, který oslaboval. Americký dolar pokračuje v korekci a začátkem dnešní seance a v ziscích pokračuje ropa.

Forex

Včerejší seance nic zajímavého nepřinesla, americký dolar si odpoledne bral část svých zisků poté, co seanci začal prodejním gapem. Vývoj na měnových párech byl však odlišný a různé měny tak ukazovaly svou sílu proti americkému dolaru. Není velkým překvapením, že nijak nedokázala na slábnoucí dolar výrazněji zareagovat libra, kterou stále zužuje nejistota kolem brexitu. Libře včera nepomohly ani fundamenty, kdy bylo zveřejněno výrobní PMI, které rostlo na 53,1 bodů, očekával se mírnější růst na 51,6 bodů. Odpoledne bylo v USA zveřejněno výrobní ISM PMI, to rostlo nad očekávání na 59,3 bodů, očekávání bylo na 57,5 bodech. Dnes ráno americký dolar opět koriguje a dává tak ostatním měnám prostor pro zpevnění. Hlavním důvodem je pokles výnosů z amerických státních dluhopisů na více jak tříměsíční minima a investoři již začínají započítávat pauzu v růstu úrokových sazeb v USA během příštího roku. NA slábnoucí dolar reaguje asi nejvýrazněji japonský jen, který dnes ráno zpevňuje a to v prostředí klesajícího rizika na finančních trzích.

Akcie a Komodity

Akciové trhy si včera ve většině případů udržely své ranní zisky, kdy otevřely silným nákupním gapem. Obchodníci na Wall Street však mírně zpochybňují schopnost dvou největších ekonomik dosáhnout obchodní dohody a vyřešení neshod. Akciové indexy tak po dopoledním lokálním maximu mírně korigovaly své zisky. Klesající výnosy z amerických dluhopisů také opět vyzdvihly otázku inverzní výnosové křivky, která spolehlivě předpovídá recesi. Možná i proto se index volatility VIX dostal zpět na 17 bodů.

Na komoditním trhu si své zisky drží ropa a investoři jsou v očekávání rozhodnutí OPECu o produkční politice na příští rok na zasedání ve Vídni, které se bude konat ve čtvrtek. Drahé kovy navazují na předešlé úspěšné seance a dnes dopoledne opět zpevňují.

Dnešní fundamenty

Brzy ráno zasedala australská centrální banky, ta nechala sazby beze změny, i přesto však aus. dolar zpevňuje. Dnes v 10:15 bude mít projev Mark Carney a následně bude v Británii zveřejněno PMI za stavební sektor.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.