Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Ranní analýza: Indexy zůstávají kvůli americkým datům pod tlakem, ropa WTI je nad 55 dolary

15.02.2019 | 10:00 0 Komentářů

Horší data z USA krátkodobě oslabila americký dolar, ten však na páru ERUSD zůstává silnější a trh je tak zpět pod cenou 1.13. Za zprávu reagovaly oslabením akciové indexy a další riziková aktiva, naopak rostly všeobecně známé bezpečné přístavy. Ropě se podařilo i přes výraznější výprodej nakonec uzavřít seanci v zisku a dnes otevřít nákupním gapem.

Forex

Makrozpráva, která měla včera výrazný dopad na vývoj finančních trhů, většinou nemá takový dopad, jako tomu bylo při včerejším zveřejnění. Maloobchodní prodeje v prosinci, kdy tradičně roste spotřeba domácností, klesly nejvíce od krize v roce 2009. Konkrétně maloobchodní prodeje klesly o 1,2%, očekával se přitom růst prodejů o 0,1%. Maloobchodní prodeje nezahrnující prodeje na benzínkách klesly o 1,8%, neočekával se žádný růst. Při pohledu na dnešní data investory popadly obavy ze síly amerických spotřebitelů. Nezbývá nic jiného, než doufat, že se jednalo o jednorázově horší data a že čísla za leden budou o poznání lepší. Na devizových trzích na data reagoval oslabením především americký dolar a jeho vývoj tak ovlivnil většinu ostatních měnových trhů. Silnější byl americký dolar včera pouze na měnovém páru USDCAD a GBPUSD. Naopak výrazně oslaboval například na páru USDJPY, kde byl silnější japonský jen, který rostl v reakci na výprodej na akciovém trhu a zafungoval tak jako bezpečný přístav. Další zajímavou zprávou, která dorazila během včerejší seance, bylo tempo růstu HDP v Německu. Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí pouze stagnovala na 0,0% a o chlup se tak vyhnula technické recesi. Za třetí kvartál německá ekonomika totiž vykázala záporný růstu na – 0,2% a ve čtvrtém čtvrtletí potvrdila zpomalení, nicméně recesi se prozatím vyhýbá. Celá eurozóna by pak měla za čtvrté čtvrtletí růst podle očekávání o 0,2%. Dnešní seance již nebude na makrodata příliš bohatá a měla by jim tedy vyhnout i vyšší volatilita.

Akcie a Komodity

Horší data z americké ekonomiky pochopitelně ovlivnila také vývoj na akciovém trhu, který se tak během včerejší seance ocitl pod projedením tlakem. Mezitím investoři blízce sledují novinky kolem obchodního vyjednávání dvou největších ekonomik. Dnes by se měl setkat čínský prezident s americkou delegací v Pekingu, což by měl být další z řady potřebných kroků k dosažení obchodní dohody. Prezident Donald Trump včera podepsal legislativu, která zabraní další vládní uzavírce v USA. V 10 dopoledne východoamerického času bude mít Trump projev v Bílém domě.

Ropě se včera spolu s dalšímu rizikovými aktivy příliš nedařilo. Nakonec však ropa WTI uzavřela nad 54 dolary za barel a dnes ráno dokonce otevírala nad 55 dolary. Hlavním fundamentem zůstávají produkční škrty ze strany OPEC+ a sankce na Venezuelu.

Dnešní fundamenty

10:30 maloobchodní prodeje v Británii. V 15:15 průmyslová produkce v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.