Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Ranní analýza: Indexy začaly seanci defenzivně, devizové trhy beze změny

11.04.2019 | 10:30 0 Komentářů

Během včerejší seance bylo zveřejněno několik velmi zajímavých fundamentů, což bylo znát na nervózním vývoji na finančních trzích. Akciové indexy po zveřejnění zápisu ze zasedání FEDU zpevňovaly a dnes ráno atakovaly letošní maxima.

Forex

Již dopoledne odstartovaly velmi nabitou seanci na fundamenty britská data z průmyslu a HDP. Britská ekonomika v únoru rostla o 0,2%, podle očekávání analytiků. Meziročně pak britská ekonomika rostla na 2%, což je výrazně nad očekávanými 1,7%. Pozitivně dopadly i data z průmyslového sektoru, když produkce v únoru rostla o 0,6%, odhad byl na 0,1%. Britská ekonomika má i přes přetrvávající nejistotu kolem brexitu nakročeno k velmi solidnímu čtvrtletí. Včera se zároveň dohodli zástupci sedmadvacítky na odkladu brexitu do 31. října. Zda je jedná o poslední odklad brexitu jisté není a Donald Tusk vyzval Británii, aby získaný čas nepromarnila. Británie může zároveň opustit EU dřív než 31. října, pokud parlament schválí dohodu s EU. To stejné platí o volbách do evropského parlamentu, na které se bude muset Británie začít připravovat a v případě schválení dohody by se jich účastnit nemusela. Včerejší rozhodnutí je kompromis pro všechny strany, jelikož datum 31. března do včerejška nebylo ani jednou skloňováno a EU původně chtěla prosadit delší odklad brexitu o 12 měsíců.

Zároveň během včerejší seance zasedala ECB a zveřejněna byla data americké inflace. Na tiskové konferenci Draghi den poté, co MMF zhoršil svůj výhled pro ekonomický růst, varoval, že data shromážděné v posledních týdnech potvrdily pomalejší růstovou dynamiku. Ekonomická nejistota spojená s geopolitickými riziky, protekcionismem a rozvíjejícími ekonomikami negativně ovlivnila sentiment investorů v eurozóně. ECB bude zkoumat, zda negativní úrokové sazby nepoškozují ziskovost bank. Stejně tak detaily nového programu TLTRO budou oznámeny na jednom z příštích zasedání. Zveřejnění americké inflace výraznější stopu na vývoji devizových trhů nezanechalo. Jádrová inflace podruhé po sobě zpomalila a meziročně se zastavila na 2%, tedy na inflačním cíli banky. Naopak index spotřebitelských cen zrychlil na 1,9%, odhad byl na 1,8%.

Akcie a Komodity

Jak se potvrdilo na večeřením zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu, tak většina z členů rady vidí sazby pro letošní rok beze změny. Výhled pro úrokové sazby se tak nijak nezměnil v USA ani v Evropě. Akciovým indexům taková informace pomohla k růstu a kompletnímu umazání úterních ztrát způsobených hrozbou uvalení cel na evropské dovozy. Akciový index S&P 500 v asijské seanci dokonce atakoval letošní maxima, které však zafungovaly jako rezistence a dnes dopoledne tak index mírně koriguje.

Na komoditním trhu dnes dopoledne ztrácí ropa, což je reakcí na včerejší růst v amerických ropných zásobách o více jak 7 mil. barelů. Ropa WTI se však nadále drží nad 64 dolary za barel.

Dnešní fundamenty

14:30 PPI v USA. V 15:30 projev několika členů FEDu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.