Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Ranní analýza: Indexy přidaly více jak 2%, ropná produkce v USA na historických maximech

08.11.2018 | 10:30 0 Komentářů

Během včerejší seance opět rostla volatilita především na devizových trzích a hlavně dolarových měnových párech. Akciové indexy včera přidaly ve většině případů více jak 2% na svůj účet a pomalu korigují říjnový výprodej. Ropa zůstává nervózní, produkce v USA rostla na historická maxima.

Forex

Devizové trhy byly během včerejší seance v některých případech možná až extrémně volatilní. Americký dolar nejdříve reagoval na výsledky amerických voleb a oslaboval, což bylo včera téma číslo jedna na všech finančních aktivech. S otevřením americké seance však dolar začal posilovat a pro změnu odpolední seance patřila zpevňování amerického dolaru. Extrémní volatilita šla pozorovat především na měnovém páru USDACAD, který utvořil obchodní rozpětí přes 100 pipů. Ostatní měnové páry také postihla zvýšená volatilita, což před dnešním zasedáním FEDu znamená, že trhy budou opět ve vyčkávajícím modu čekat na doprovodný komentář, ve kterém banka může naznačit další postup měnové politiky. Z včerejších fundamentů měly primární dopad právě výsledky amerických voleb. Dále byl zveřejněn Ivey PMI v Kanadě, ten rostl na 61,8 bodů, odhad byl na 50,9 bodech. Kanadský dolar skokově oslabil o několik desítek pipů a to v reakce na pozitivní makro, hlavní slovo zde měl opět americký dolar. Večer zasedala novozélandská centrální banka, kde se změna politiky neočekávala a pozornost investorů tedy získala doprovodná tisková konference. Banka však ve svých postojích zůstává neutrální a vyčkává na vývoj ekonomiky a situace ve světě a nenaznačil ani další postup v měnové politice. Výsledku zasedání odpovídala i reakce na měn. párech s NZD.

Akcie a Komodity

Velmi pozitivně vnímají výsledky voleb v USA americké akciové indexy. V kombinaci se zmírněním nervozity na finančních trzích, kdy VIX klesl pod 17 bodů, se jedná o ideální prostředí pro akciové indexy. Americké akciové indexy dokázaly během včerejší seance přidat více jak 2%, kdy trhy vnímají pozitivně především výsledky voleb kvůli možnému zmírnění tlaku na některé země kvůli zahraničnímu obchodu. Na růst amerických indexů navázaly také ty evropské a asijské, kdy pomalu začínají umazávat ztráty způsobené říjnovou korekcí. Pozitivně reagovaly také některé konkrétní akciové tituly, jejichž obchod začínal být zasažen obchodní válkou s Čínou.

Ropné zásoby v USA minulý týden opět rostly, nyní o 5,8 mil. barelů, očekávání bylo na 2 mil. Propad ceny ropy je už tak poměrně velký, kdy je ropa WTI levnější, než na začátku letošního roku. Americká ropná produkce mezitím rostla na rekordní maxima, konkrétně na 11,6 mil bpd, což je o 2 mil. barelů denně více, než minulý rok ve stejnou dobu. Americká produkce zároveň překonala Saudskou i Ruskou ropnou produkci. Je dost možné, že s odvoláním na aktuální cenu ropy bude OPEC opět přemýšlet o omezení těžby.

Dnešní fundamenty

11:00 budou zveřejněny ekonomické projekce v EU. V 20:00 zasedá FED, změna se neočekává.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.