Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Ranní analýza: Indexy mírně korigují dosavadní zisky, dnes maloobchodní prodeje v Kanadě

22.02.2019 | 10:25 0 Komentářů

Devizové trhy jsou po včerejší seanci téměř beze změny, na některých měnových párech se podařilo korigovat část předchozích ztrát. Akciové indexy včera uzavřely po delší době v červených číslech vinou horších ekonomických dat. Ropa WTI si udržela své zisky a uzavřela nad 57 dolary.

Forex

Včerejší seance byla na zveřejnění makrodat nejbohatší z celý uplynulý týden. Na výraznější vychýlení dosavadního sentimentu to však nestačilo, i když některé trhy byly poměrně volatilní. Dopoledne sice dorazily data PMI z členských států eurozóny. Ty upozornily na nekončící zhoršování ekonomického sentimentu Evropě. PMI za výrobní sektor v Německu kleslo na 47,6 bodů, očekávala se přitom stagnace na 49,7 bodech. Zklamalo také PMI za výrobní sektor v celé eurozóně. Tam také kleslo pod 50 bodovou úroveň. Konkrétně na 49,2 bodů. Složené PMI v eurozóně mírně rostlo na 51,4 bodů. Data dostaly skokově euro pod mírný prodejní tlak, to si však udrželo své zisky nad 1.13. Vývoj nejen na devizových trzích, ale především na těch akciových ovlivnily data z USA. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby rostly pouze o 0,1%, očekával se zde růst o 0,2%. Makrozpráva která měla výraznější vliv na vývoj akciového trhu, dorazila v podobě Filadelfského FED indexu. Ten klesl na – 4,1 bodů, to je nejnižší úroveň od roku 2016, zároveň obrovské zklamání oproti očekávaným 14,1 bodům, které odhadovaly analytici. Americkému dolar se nakonec podařil uzavřít mírně výše. Dnes brzy ráno silně oslabil novozélandský dolar v reakci na zprávu, že centrální banka plánuje zvýšit požadavky pro kapitál, což může vést ke snížení úrokových sazeb.

Akcie a Komodity

Včerejší horší data z americké ekonomiky v podobě Filadelfského FED indexu dostaly pod tlak především akciové indexy. Ty tak ukončily několikadenní růst a uzavřely včerejší seance v červených číslech. V premarketu přitom indexy zpevňovaly v pozadí rostoucí důvěry dosažení obchodní dohody, kterou posílila zpráva o výrazném pokroku ve vyjednáváních. Obchodní vyjednávání mezi dvěma největšími ekonomikami by měly pokračovat opět během dnešní seance a především během americké seance lze očekávat nové zprávy o průběhu vyjednávání, které mohou ovlivnit vývoj na akciových trzích.

Ropa WTI včera mírně korigovala předchozí zisky, nakonec se jí však podařilo uzavřít nad 57 dolary, což je velmi blízko letošním maximům. Nijak jí neovlivnil ani růst amerických ropných zásob o necelých 3,7 mil. barelů. Produkční škrty ze strany OPEC+ stále jsou hlavním fundamentem hovořícím pro růst ceny ropy.

Dnešní fundamenty

V 11:00 Inflace v eurozóně. V 14:30 maloobchodní prodeje v USA. V 16:30 bude mít projev guvernér ECB Draghi. Podvečer bude mít projev hned několik členů FEDu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.