Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Ranní analýza: Indexů se drží pozitivní sentiment, ropa WTI nad 63 dolary

08.04.2019 | 10:40 0 Komentářů

O zvýšenou volatilitu se koncem minulého týdne postaraly data z amerického a kanadského trhu práce. Z pohledu fundamentu se toho kromě pátečních dat příliš neudálo i tak si trhy udržely pozitivní náladu, když akciové indexy navýšily svá letošní maxima. Ropa WTI ještě koncem páteční seance zpevnila nad 73 dolarů.

Forex

Na devizových trzích se toho v průběhu minulého týdne příliš neudálo a trhy tak ve většině případů přes vyšší volatilitu uzavřely na podobných úrovních, na kterých v pondělní začínaly. To platí především pro dolarové páry EURUSD a GBPUSD. Jinak byl americký dolar na většině z měnových párů silnější a dále tak potvrzuje svou momentální převahu, která je podpořena solidním fundamentem, což potvrdily i páteční data z trhu práce. Americké ekonomice se podařilo vytvořit 196 tis. pracovních míst, čímž byly zažehnány všechny obavy z horšícího se pracovního trhu. Tempo růstu mezd nicméně po několikaměsíčním růstu zpomalilo na 3,2%, což bylo o dvě desetinky pod očekáváním analytiků. Míra nezaměstnanosti podle očekávání zůstala blízko několikaletých minim na úrovni 3,8%. Smíšený report z trhu práce, kdy překvapily NFP, ale zklamaly mzdy, nakonec dokázal rozvlnit dolarové páry. Souběžně pak byly zveřejněny data z kanadského trhu práce. Kanadský report nenabídl na první pohled nic poutavého. Zaměstnanost klesla o 7 200, očekával se však pokles o 10 000, tudíž pozitivní překvapení bylo minimální. Míra nezaměstnanosti podle očekávání zůstala na 5,8%.

Akcie a Komodity                                        

Během celého minulého týdne se akciových trhů držel pozitivní sentiment a ty tak navyšovaly svá dosavadní maxima. Německý akciový index DAX se dokonce poprvé v letošním roce dostal nad 12 000 eur, kde se však nedokázal udržet a dnes ráno otevřel níže. Páteční report z amerického trhu práce zmírnil obavy z ekonomického zpomalení, což je pozitivní především v prostředí, kdy se snaží USA a Čína dosáhnout obchodní dohody. Koncem minulého týdne řekl čínský vicepremiér, že bylo dosaženo nového konsenzu a obchodní dohoda by tak mohla být vzdálená jen pár týdnů.

Ropa koncem minulého týdne rostla nad 5ti týdenní maxima poté, co jí k růstu pomáhá nestabilní situace v Libyi a produkční škrty tažené kartelem OPEC. Ropa WTI tak rostla nad 63 dolarů a Brent poprvé nad 70 dolarovou úroveň.

Dnešní fundamenty

Dnes nejsou na programu žádné důležité fundamenty.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.