Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Ranní analýza: Finanční trhy se bojí globálního zpomalení, devizové trhy konsolidují

23.01.2019 | 10:15 0 Komentářů

Včerejší seance se příliš nevydařila rizikovým aktivům, které po několikadenním růstu korigovaly své zisky. Nedařilo se ani ropě, která odevzdala své zisky z konce minulého týdne. Lepší data z britského trhu práce pomohly libře, na devizových trzích zpevnil také australský dolar.

Forex

NA devizových trzích se včera dařilo britské libře, které pomohly data z trhu práce. Mzdy v Británii totiž rostou nejrychleji od roku 2008, konkrétně na 3,4%. Nezaměstnanost klesla na 4%, tedy nejníže od roku 1975. Pokud neztratí tempo růstu mezd svou dynamiku, lze očekávat, že se časem projeví do inflace a centrální banka bude následně nucena zvyšovat úrokové sazby. To však můžeme prozatím vyloučit kvůli obavám z možného tvrdého brexitu a možnosti, že banka bude nucena snižovat sazby za účelem podpory hospodářského růstu. Většina ostatních devizových trhů pokračuje v předchozí konsolidaci a nejsme tak svědky žádného výraznějšího trendu. Své zisky opět odepisoval kanadský dolar, dnes ráno se však odhodlal vzít si alespoň část zisků zpět. Od včerejšího večera posiluje také novozélandský dolar, tomu pomohla zrychlující inflace na 1,9%. Včerejší výrpodej na rizikových aktivech přál bezpečnému přístavu japonskému jenu. Dnes ráno však oslabuje v reakci na zasedání Bank of Japan, která zhoršila svůj výhled pro růst inflaci. Devizové trhy drží zkrátka také nečekaně dlouhá vládní uzavírka v USA.

Akcie a Komodity

Akciovým indexům se včerejší seance příliš nevydařila. Americké akciové indexy ztrácely více jak 1% a ukončily tak delší ziskovou šňůru. Od akciového trhu až po trh komoditní trhy reagují především na včerejší report MMF, kde fond zhoršil svůj výhled pro hospodářský růst pro 2019 a 2020. Pro příští rok fond snížil svůj odhad z 3,7% na 3,6%. Za zhoršením odhadu stojí především zpomalení hospodářského růstu v Německu, jakožto ekonomickém motoru eurozóny. Čínská ekonomika v roce 2018 zpomalila na 6,6%, což je nejpomalejší růst od roku 1990. V posledním čtvrtletí tempo růstu dokonce zpomalilo meziročně na 6,4%, tedy nejvíce od finanční krize v roce 2009. Americká administrativa včera odmítla plánované obchodní jednání s Čínou kvůli nesrovnatelným neshodám ohledně duševního vlastnictví.

Své zisky odepsala také ropa. V jednu chvíli se ropa WTI dostala až k 52 dolarům za barel. Její cena se později večer mírně vzpamatovala a nakonec se usadila nad 53 dolary za barel. Včerejší propad ceny byl způsoben především negativním sentimentem na rizikových aktivech.

Dnešní fundamenty

14:30 maloobchodní prodeje v Kanadě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.