Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Ranní analýza: FED pomohl dolaru, dnes britské HDP

09.11.2018 | 10:10 0 Komentářů

FED potvrdil další růst sazeb na prosincovém zasedání a dolar opět zpevnil. Jeho vývoj se projevil i na ostatní měnové páry. Akciové indexy pokračují v konsolidaci, zatímco ropa opět ztrácí.

Forex

Na devizových trzích probíhala včera klidná seance, kdy se většinu dne vyčkávalo na večerní zasedání FEDu, které bylo hlavním fundamentem dne. Podle očekávání FED ponechal sazby beze změny mezi 2,00 – 2,25%. co však investory zajímalo především, byl doprovodný komentář FEDu k rozhodnutí o úrokových sazbách. Banka přišla s pozitivním hodnocením ekonomiky a silného trhu práce, čímž potvrdila plánovaný růst sazeb prosinci. FED řekl, že trh práce zůstává silný, ekonomická aktivita roste silným tempem, spotřeba domácností také pokračuje v růstu, zatímco investice se stabilizovaly po silném růstu na začátku roku. Americký dolar se dostal opět zpět do býčího trendu a navázal tak na konec středeční seance, kdy začal již zpevňovat. Vývoj amerického dolar se pochopitelně projevil i do vývoje na ostatních měnových párech. Asi pod největším tlakem je evropská měna, která se již dostala pod úroveň 1.14. Své ztráty prohloubil japonský jen, ten na páru s americkým dolarem ztrácí již druhý týden v řadě. Ostatní fundamenty neměly na vývoj na devizových trzích žádný vliv, což by také způsobeno primárně velkou relevancí noční fundamentu v podobě zasedání FEDu. Dnes lze očekávat několik scénářů, z nichž nejpravděpodobnější bude navázání na dolarové zisky a pokračování ve směru dosavadního trendu nebo jak to bývá po extrémně volatilních dnes spíše přechod do konsolidace s mírným růstem, či konsolidací. Předpokládáme, že dolar má v zádech silný fundament v podobě očekávání dalšího růstu sazeb.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích nejsme po včerejší seanci o moc moudřejší, jako včera. Indexy totiž ve valné většině případů totiž pouze konsolidovaly s pohybem do strany a udržely tak výraznější zisky, kterým pomohly výsledky amerických voleb. Oznámení o dalším růstu sazeb v prosinci s trhy nijak nezamávalo, ačkoliv byl z říjnového výprodeje částečně obviněn FED a jeho utahování měnové politiky. Kdo však neudržel dosavadní zisky, byly evropské akciové indexy. Německý akciový index DAX byl během celé včerejší seance pod tlakem a dnes ráno také ztrácí již téměř procento.

Sentiment na ropě se nijak nemění, což je zřetelné i grafu vývoje ceny ropy. Ta včera opět ztrácela a navázala tak na předchozí seance, kdy na ropu dorazily zprávy o rekordně vysoké ropné produkci v USA a rostoucích zásobách ropy již sedmý týden v řadě. Trhu také nijak nepomohly výjimky administrativy Spojených států některým zemím z nedávno zavedených sankcí.

Dnešní fundamenty

10:30 bude v Británii zveřejněno HDP, průmyslová produkce a další fundamenty. V 14:30 PPI v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.