Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Ranní analýza: FED pomohl americkému dolaru, dnes zasedá BoE

02.08.2018 | 10:10 0 Komentářů

Včerejší seance byla doprovázena poměrně hojným počtem fundamentům, ze kterých jich však nemělo mnoho dopad na finanční trhy. Devizové a akciové trhy pak vyčkávaly především na večerní zasedání americké centrální banky FEDu. Obchodování také ovlivnil růst amerických výnosů z desetiletých splatností, který ovlivnil především vývoj na americkém dolaru.

Forex

Na devizovém trhu si dal poměrně oddych americký dolar a ostatní měny tak mohly demonstrovat svou sílu, případně slabost vůči dolaru. Jak jsem již zmínil, dolar podporovaly lehce rostoucí výnosy, které se dostaly zpět na 3%, neméně na některých měnových párech dolar prohrál. Například britská libra doprovázena zveřejněním výrobního PMI, které nijak nepřekvapilo, i přesto však dokázala být na páru GBPUSD silnější. Ani žádné další fundamenty trhy nedokázaly překvapit, včetně předstihového ADP reportu o zaměstnanosti, který však dopadl poměrně pozitivně a odhaduje, že se v USA podařilo vytvořit dalších 219 000 pracovních míst. Na druhou stranu dopadl trochu hůře výrobní ISM PMI v USA, když klesl na 58.1 bodů z původních 60.2. Klesla i spotřeba za stavební projekty a to o 1,1%. Dnes dopoledne začal být americký dolar výrazně silnější, poté co FED signalizoval další postupné zvyšování úrokových sazeb, kdy ponechal na včerejším zasedání úrokovou sazbu beze změny. FED dále očekává, že inflace zůstane kolem 2% cíle, silný trh práce by měl podpořit cíl FEDu a to maximální zaměstnanost, výhled pro růst ekonomiky zůstává příznivý a vytvoří tak ideální prostředí pro zvyšování úrokových sazeb.

Akcie a Komodity

Dnes dopoledne pokračují ve výprodejích akciové indexy a trh s ropou. Akciovým indexům nepomohl ani silnější dolar, nicméně akciový trh má jiné problémy, kdy se aktuálně nachází v nervózní situace ohledně rostoucího napětí ohledně obchodních válek.  Ty výrazně ovlivnily i obchodování na ropě, která se dostala pod prodejní tlak, kdy americká administrativa opět hrozí uvalením cel na čínské dovozy v hodnotě 200 mld. dolarů. To by nebylo nic nového, kdyby nechtěla americká administrativa zvýšit cla z původně plánovaných 10% na 25%. Na trh přitom začátkem týdne dorazila poměrně pozitivní zpráva, kdy je americký prezident Donald Trump ochoten vyjednávat s Iránem a nabídnout mu novou „vylepšenou“ dohodu. Trh s ropu nicméně zůstal pod prodejním tlakem, čemu nijak nepomohlo ani dnešní zveřejnění amerických ropných zásob. Ty totiž neočekávaně rostly o 3,8 mil. barelů, ačkoliv se očekával pokles o 2,6 mil.

Dnešní fundamety:

10:30 bude v Británii zveřejněno PMI za sektor stavebnictví. V 13:00 nejočekávanější fundament dne, kdy bude zasedat britská centrální banka BoE, která by měla s největší pravděpodobností zvýšit úrokovou sazbu a cokoliv jiného bude vnímáno trhy jako překvapení. Spolu s tím bude zveřejněn inflační report a vše zavře v 13:30 tisková konference Marka Carneyho. Žádné další fundamenty dnes na programu nejsou.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.