Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Ranní analýza: Fed oddálil výhled pro růst sazeb, dolar opět pod tlakem

21.03.2019 | 10:20 0 Komentářů

Očekávané zasedání FEDu uvolnilo určité napětí, které mezi investory panovalo. Americký dolar se dostal pod silný prodejní tlak, naopak indexům včerejší zasedání pomohlo navýšit dosavadní zisky. Ropa WTI včera nalezla novou rezistenci na 60 dolarech, kolem které její cena aktuálně osciluje.

Forex

Včerejší vývoj na devizových trzích byl z většiny pouze o vyčkávání investorů na večerní zasedání FEDu. Obchodníci se nechtěli pouštět do žádných větších akcí, a proto výraznější volatilitu přineslo až zasedání centrální banky. Podle očekávání ponechala banky sazby beze změny. Zároveň FED zveřejnil mnohem zajímavější výhled pro úrokové sazby a ekonomické projekce. Podle posledního zasedání by tak sazby měly zůstat beze změny po celý rok 2019. Další zvýšení úrokových sazeb banka očekává až příští rok, konkrétně pouze jedno. HDP by podle banky mělo nově v roce 2019 růst o 2,1%, oproti prosincovému odhadu na 2,3%. V dlouhodobějším horizontě by měl být hospodářský růst na 1,9%. Nic zásadního se tak nestalo a banka tak udělala, co od ní trhy očekávaly. Na zasedání reagoval skokově oslabením americký dolar na všech měnových párech. Měnový pár EURUSD se dnes zatím i nadále drží nad úrovní 1.14, kam mu včera slabší dolar pomohl. Včera mimo jiné zaujal vývoj na měnovém páru GBPSUD. V Británii totiž byla zveřejněna čísla inflace. Zveřejněná data inflace dopadla celkem dobře, když index spotřebitelských cen zrychlil na 1,9% a překonal tak očekávání na 1,8%. Jádrová inflace mírně zklamala, když zpomalila na 1,8%. Smíšený report nakonec nezanechal příliš velkou stopu na měnovém páru GBPUSD. Co však zanechalo stopu, byla žádost premiérky Mayové unii na odklad brexitu do 30. června. Jedná se o kratší odklad, než jaký většina investorů očekávala, proto se dostala britská libra pod prodejní tlak.

Akcie a Komodity

Na akciovém trhy byla také znám včerejší nervozita z večerního zasedání FEDu. Nakonec však oddálení růstu úrokových sazeb akciovému trhy pomohlo, následně se však ukázalo, že šlo spíše o vyšší volatilitu. Výnosy z desetiletých dluhopisů včera klesly na úroveň 2,5%. Indexy dnes otevřely níže, nedařilo se především bankovnímu sektoru, který těží z vyšších úrokových sazeb v ekonomice. Středem pozornosti byly opět obchodní války, když americký prezident řekl, že cla mohou zůstat v platnosti podstané časové období, čímž zatlačil na své čínské protějšky.

Na komoditním trhu včera opět rostla cena ropy, které pomohl pokles amerických ropných zásob. Americké zásoby klesly o necelých 10 mil. barelů, což je výrazně pod očekávání, které bylo na + 0,3 mil. barelů. Ropa WTI tak i dnes ráno drží své zisky v blízkosti 60 dolarové úrovně, výrazněji nad ní se však trhu nepodařilo dostat a ta tak zafungovala jako velmi dobrá rezistence.

Dnešní fundamenty

10:30 maloobchodní prodeje v Británii. V 13:30 zasedá Bank of England. V 13:30 Filadelfský FED index.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.