Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Ranní analýza: EURUSD pokračuje v poklesu pod 1.13, večer bude mít projev Powell

12.02.2019 | 10:00 0 Komentářů

Americký dolar si i začátkem týdne udržel svou sílu a dostal pod tlak ostatní měny. Akciové indexy po včerejší více volatilní seanci dnes opět rostou. Ropa WTI odmítla ceny pod 52 dolary za barel a roste spolu s dalšími rizikovými aktivy.

Forex

Na devizových trzích se toho oproti minulému týdnu příliš nezměnilo. Americký dolar pokračuje ve zpevňování svých pozic a již je nejvýše od poloviny prosince 2018. Měnový pár EURUSD včera uzavřel pod úrovní 1.13 a dnes dopoledne nadále oslabuje. Na vině jsou především obavy z ekonomického zpomalení v Evropě a nově také pokles německých dluhopisových výnosů na nejnižší úroveň od roku 2016. Měnový pár je tak dnes nejslabší od listopadu 2018. Dnes ráno má projev za ECB Jens Weidmann a s největší pravděpodobností jeho komentáře nijak nepotěšily euro, to totiž pokračuje v korekci. Britskou libru včera dostala pod tlak série horších dat přicházejících z domácí ekonomiky. Investice meziročně klesly o 3,7%, průmyslová produkce klesla o 0,9% a nejsledovanější údaj HDP za čtvrtý kvartál přidal pouze 0,2%, očekával se růst o 0,3%. Všechny další výsledky dopadly pod očekávání a libra se tak dostala pod prodejní tlak. Ekonomický růst v zemi je nejslabší od roku 2012. Nejistota kolem brexitu zasáhla investice, které klesly více, než se původně očekávalo. Minulý týden BoE zhoršila svůj výhled pro růst v roce 2019 na 1,2%, což by bylo nejméně od krize v roce 2009. Většina ostatních měnových párů se pohybuje pouze v závislosti na vývoji amerického dolaru.

Akcie a Komodity

Akciové indexy včera vstřebávaly hned několik zprávy, kdy se do popředí pozornosti opět dostaly obchodní války mezi USA a Čínou. Indexům pomohla zpráva o neformálním projednávání summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpa a čínským prezidentem příští měsíc v Trumpovo soukromém klubu Mar-a-Lago. Minulý týden vyšla zpráva, že původní deadline na začátku března může být ještě posunut, což by oddálilo zavedení amerických cel na čínské výrobky. Američtí vyjednavači budou spolu s čínskými protějšky tento týden projednávat další body obchodní dohody se zaměřením na duševní vlastnictví, které je jedním z nejzávažnějších problémů. Sentiment rizikových aktiv dnes podpořila předběžná dohoda americké vlády o financování bezpečnosti hranic. Návrh dohody by mohl zabránit další vládní uzávěrce v USA.

Ropě včera ke konci seance pomohly pozitivní zprávy o vývoji obchodního vyjednávání mezi USA a Čínou. Ropa se po otestování úrovní pod 52 dolary dostala pod tlak kupců a ti dostali dnes dopoledne cenu až k 53 dolarům. Fundament přitom zůstává beze změny v čele s americkými sankcemi na Venezuelu, produkčními škrty ze strany OPEC+ a blížícími se sankcemi na iránskou produkci.

Dnešní fundamenty

14:00 bude mít projev Mark Carney za BoE. V 18:45 bude mít projev guvernér FEDu Jerome Powell.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.