Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Ranní analýza: EURUSD pod 1.14, dnes britská inflace

15.08.2018 | 10:10 0 Komentářů

Americký dolar byl opět silnější a vytvořil nová letošní maxima. Seanci jako na houpačce má za sebou ropa a nervozita se drží i akciových trhů, které zatím nedokázaly navázat na bull market z konce výsledkové sezony v USA.

Forex

Americký dolar potvrdil, co se o něm delší dobu povídá a to že letošní rok bude v konečném zúčtování pravděpodobně patřit jemu. Pod prodejní tlak dostal britskou libru, australský dolar a hlavně evropskou měnu, která pokračuje ve výprodejích po proražení úrovně 1.14 a dále se pod ní drží, čímž je nastaven nový medvědí trend. Silnějšímu dolaru zatím odolává kanadský dolar, který je od začátku týdne na páru USDCAD silnější. Kanadský dolar tak dokázal navázat na velmi dobrá data z kanadského trhu práce a tento týden ho ještě čekají data inflace, která by mohla měně pomoci k dalším ziskům. V korekci předchozích razantních ztrát pokračuje turecká lira a to i navzdory eskalující situaci slovních válek mezi USA a Tureckem. Americký dolar však na zvýšené averzi k riziku kraluje a další eskalace mu jen prospěje.

Včerejší seance nabídla i několik fundamentů, z kterých stojí za zmínku data z britského trhu práce. Nezaměstnanost nečekaně klesla na 4%, přičemž ekonomové očekávali, že zůstane na 4,2%. Jedná se o nejnižší míru nezaměstnanosti od roku 1975 a důvod proč britská centrální banka přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb na posledním zasedání. Nicméně růst mezd nedokázal překvapit, když mzdy nezahrnující bonusy rostly podle očekávání na 2,7%. Mzdy zahrnující bonusy mezi dubnem a červnem dokonce klesly na devíti měsíční minima a to 2,4%. Makroekonomická data z Británie nepomohla potápějící se britské měně, která tak zůstává po včerejšku pod tlakem, dnes jí čekají zajímavá data inflace.

Akcie a Komodity

Akciové trhy dokázaly opět připsat pár desetinek procent především pak při otevření americké obchodní seance. Nicméně americké akcie zatím nedokázaly navázat na silný bull market z konce výsledkové sezony. Své možná sehrál i velmi silný americký dolar. Německý akciový index DAX reagoval na slabší evropskou měnu a připsal si menší zisky, ačkoliv volatilita indexu VIX zůstává na zvýšených úrovních, především kvůli situaci v Turecku.

Agentura API odhaduje, že zásoby ropy v USA rostly za minulý týden o 3,7 mil barelů, na co reaguje ropa mírným poklesem. Včerejší seanci přitom po většinu času ovládli býci, kdy se vezli na pozitivní vlně z konce pondělní seance.

Pod prodejním tlakem zůstávají kvůli silnému americkému dolaru drahé kovy, včetně zlata. To se již definitivně dostalo pod úroveň 1200 USD za unci. Zlato zatím nereaguje na rostoucí geopolitická rizika jako bezpečný přístav a pokud bude dále posilovat americký dolar, dá se očekávat, že bude zlato pod tlakem.

Dnešní fundamenty:

10:30 bude zveřejněna britská inflace, která by měla podle očekávání lehce zrychlit. V 14:30 budou zveřejněny maloobchodní prodeje v USA a v 16:30 zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.