Středa 23. září. Svátek má Berta.

Ranní analýza: EURUSD pod 1.12, ropa WTI roste nad 61 dolarů

02.04.2019 | 10:35 0 Komentářů

Akciový trh zůstává i začátkem nového týdne pozitivně naladěn a indexy již obchodují na nových letošních maximech. Na devizových trzích pokračuje v růstu americký dolar a měnový pár EURUSD se dostal pod úroveň 1.12. Daří se také ostatním rizikovým aktivům a ropa roste nad 61 dolarů za barel.

Forex

Na devizových trzích i přes včerejší smíšená data z USA pokračuje v růstu americký dolar a navyšuje tak svá dvoutýdenní maxima. Pod tlak pochopitelně dostal ostatní měnové páry, kde se například EURUSD dostal pod cenovou úroveň 1.12. Své odpolední zisky večer ztratila také britská libra, když britští poslanci opět odmítly všechny alternativní možnosti brexitu. Jen těsně neprošel návrh o zachování celní unie, který byl odmítnut o pouhé 3 hlasy. Ostatní návrhy jako například druhé referendum, byly odmítnuty. Britská vláda prohlásila, že se bude dále snažit o prosazení dohody vyjednané britskou premiérkou, která byla již třikrát odmítnuta. Pokud se tak nepovede do 12. dubna a zástupci unie neschválí Británii delší odklad, bude následovat tvrdý brexit. V USA byly včera zveřejněny data maloobchodních prodejů a PMI ve výrobním sektoru. Konkrétně v únoru maloobchodní prodeje klesly o 0,2%, odhadoval se růst o 0,3%. Maloobchodní prodeje očištěné o prodeje automobilů a na benzinových pumpách klesly v únoru o 0,4%, odhadoval se růstu o 0,4%. Podnikatelská nálada v průmyslu rostla na 55,3 bodů a odrazila se od dvouletých minim. Odhadoval se mírnější růst na 54,5 bodů. Dnes ráno mimo jiné zasedala australská centrální banka. Sazby podle očekávání zůstaly beze změny a v doprovodném komentáři se toho také příliš nezměnilo. Banka i nadále volí vyčkávající postoj a bude dále monitorovat vývoj v ekonomice, aby zajistila udržitelný růst a cenovou stabilitu. Australský dolar v reakci na zasedání začal oslabovat na všech měnových párech.

Akcie a Komodity

Akciové indexy včera ve většině případů dokázaly navýšit svá dosavadní letošní maxima a pozitivní sentiment akciový trh neopouští. K růstu včera indexům pomohly lepší data z výrobního sektoru v Číně a USA, což zmírňuje obavy ze zpomalení globálního růstu. Z jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo bankovnímu sektoru, kde jednotlivé tituly rostly o více jak 2%. Výnosům z desetiletých amerických splatností se podařilo stabilizovat a drží se těsně pod 2,5%.

Ropa WTI včera rostla nad 61 dolarů za barel a podařilo se jí využít lepších dat z USA a zmírnění obav ze zpomalení globálního růstu. Dnes ráno dokonce ropa otestovala 62 dolarů, kde již našla rezistenci v pohybu a nyní mírně koriguje směrem k 61 dolarům.

Dnešní fundamenty

14:30 objednávky dlouhodobé spotřeby v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.