Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Ranní analýza: EURUSD na 1,16, dnes je v USA státní svátek

03.09.2018 | 10:11 0 Komentářů

Poměrně rušný konec týdne byl k vidění na devizových trzích, kde se opět vrátil americký dolar a začal likvidovat předchozí ztráty. Akciové trhy byly dušeny pod pokličkou obchodních válek, kdy probíhala jednání mezi USA a Kanadou.

Forex

Páteční seance byla zajímavá i z fundamentálního hlediska, kde jsme byly svědky odhadu růstu inflace v eurozóně. Inflace by měla podle reportu zpomalit na 2% z červencových 2,1%, neočekávala se přitom žádná změna. Podobně je na tom jádrová inflace, která by měla klesnout z 1,1% na 1%. Cenové tlaky v eurozóně tak opět polevují, což není dobrá zpráva pro bankovní radu ECB, která se dlouhodobě potýká s nízkou inflací. Společně s inflací byla dnes zveřejněna míra nezaměstnanosti v EU, ta v červenci klesla na 6,8% z červnových 6,9%. Dostala se tak na nejnižší úroveň od dubna 2008. Již tradičně byla nejlepší situace v České republice, kde byla míra nezaměstnanosti nejnižší, konkrétně na 2,3%.

Zvýšená pozornost byla věnována také kanadskému dolaru, kde měla být dotažena dohoda ohledně budoucnosti obchodních vztahů mezi USA a Kanadou v návaznosti na pokrok ve vyjednávání mezi USA a Mexikem začátkem týdne. Hmatatelného výsledku jsme se však nedočkali a Donald Trump vyhlásil 90ti denní lhůtu na uzavření dohody s Kanadou nebo bez.

Kanadský dolar tak pravděpodobně bude pod tíhou obchodních válek pokračovat ve výprodejích, čemuž pomůže i aktuálně posilující americký dolar, který se v pátek vzpamatoval a i přesto, že byl většinu týdne pod prodejním tlakem, tak dokázal uzavřít týden v lehkém zisku. Proti dolaru ztrácela naprostá většina měn včetně eura, libry nebo australského dolaru.

Akcie a Komodity

Akciové trhy nezakončily týden příliš slavně a od čtvrtka spíše stagnovaly. Může za to především nejistota kolem obchodních sporů, která však neustane ani nadcházející týden. Hlavní otázkou týdne bude rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa ohledně uvalení plánovaných cel na čínské dovozy o objemu 200 mld. dolarů. S největší pravděpodobností cla dorazí, ovšem po částech, kdy by již tento týden mohly dorazit cla na objem zboží 20 mld. dolarů. Čína již dříve prohlásila, že je připravena uvalit cla na další americké zboží o objemu 60 mld. dolarů.

Silnější dolar se projevil také do komoditního trhu, kde byly pod tlakem opět drahé kovy, ale také ropa. Ta se v případě WTI dostala do stagnace, poté co trh otestoval úroveň 70 dolarů za barel.

Dnešní fundamenty

Dnes lze očekávat obchodování na nižších objemech kvůli státnímu svátku v USA. Fundamentálně již vše podstatné proběhlo. V 3:30 ráno maloobchodní prodeje v Austrálii, které navzdory očekávanému růst o 0,3%, nerostly ani o jednu desetinu. V 10:30 bylo zveřejněno v Británii PMI za výrobní sektor. To kleslo na 52,8 bodů, což je nejhorší výsledek za 12 měsíců.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.