Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Ranní analýza: Euro slábne v reakci na horší výsledky PMI, dnes zasedá ECB

24.01.2019 | 10:15 0 Komentářů

Včerejší seance byla z aktuálně probíhajícího týdne zatím ta nejzajímavější. Devizové trhy ovládla nadprůměrná volatilita, a to i přes minimální počet zveřejněných fundamentů. Akciové indexy dokázaly i přes turbulentní vývoj ve většině případů uzavřít v zelených číslech. Ropa WTI opět ztrácela a znovu odmítla úroveň 52 dolarů.

Forex

Americký dolar včera poprvé od začátku týdne proti koši měn oslaboval. Nejvýrazněji se opět podařilo zpevnit britské libře a navázat tak na předchozí dvě seance, kdy libra zpevňovala. Slabší dolar se projevil také do vývoje na euru, které mírně zpevňovalo. Dnes odpoledne bude zasedat ECB a lze tak očekávat zvýšenou volatilitu, ačkoliv se žádné změny v dosavadní politice banky neočekávají. Od rána výrazně oslabuje australský dolar, a to i navzdory pozitivním datům z australského trhu práce. Nezaměstnanost v Austrálii klesla na 5% a ekonomice se podařilo vytvořit 21 600 nových pracovních míst, což bylo více než očekávání na 17 300. Národní banka v Austrálii však zasáhla do rychle ochlazujícího se trhu s bydlením a zvýšila výpůjční sazby. To by mohlo donutit australskou centrální banku letos snižovat sazby, na což reagoval australský dolar oslabením. Včera se mírně dařilo japonskému jenu, což bylo především v reakci na krátkodobý výprodej na akciových indexech. Dnes ráno zatím zpevňuje americký dolar, což je především v reakci na silně oslabující euro. Ráno byly zveřejněny výsledky PMI za členské státy eurozóny, které jsou spolehlivými ukazateli v jednotlivých sektorech ekonomiky. Francouzský sektor služeb se minulý měsíc dostal poprvé od roku 2016 pod 50 bodovou hranici, kdy se dá ještě hovořit o expanzi, a poslední čísla ukazují, že se stále nedaří dostat nad 50 bodů. Zklamáním je především opět výrobní sektor v Německu, kde jsme se dostali pod 50 bodů poprvé od roku 2013, konkrétně na 49,9 bodů.

Akcie a Komodity

Ve Spojených státech stále probíhá výsledková sezona, kde zatím reportovalo 14% všech společností z akciového indexu S&P 500. Trhy během včerejší seance opět vstřebávaly zprávy ohledně možného zpomalení globálního růstu a v průběhu dne zůstávaly v defenzivě. Z korekce trhy dostaly výsledky společností Procter & Gamble, jejíž akcie rostly o 4,8% a IBM, ta rostla o téměř 9%. Včerejšími výroky pomohl akciovému trhu Donald Trump, který vyzdvihl kvalitu aktuálně probíhajícího vyjednávání s Čínou.

Na komoditním trhu druhou seanci v řadě ztrácela ropa a to především kvůli horšímu výhledu pro globální ekonomický růst a tedy i růst poptávky po ropě. Dnes na trh dorazí americké ropné zásoby za minulý týden. Ropa WTI včera otestovala úroveň 52 dolarů za barel a nadále se drží na nižších úrovních.

Dnešní fundamenty

13:45 zasedá ECB. V 14:30 zasedání doprovodí tisková konference Maria Draghiho. V 17:00 americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.