Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ranní analýza: Euro koriguje své ztráty

20.08.2018 | 10:50 0 Komentářů

Konec minulého týdne si většina trhů udržely své pozice, kdy stagnoval především americký dolar a dal tak možnost ostatním měnám, aby zkorigovaly své zisky. Na akciových trzích se ten americký dostal zpět do zelených čísel a útočí na nová historická maxima, zatímco komoditní trhy stagnovaly na úrovních po středečním výprodeji.

Forex

Obchodování na devizových trhů doprovodilo koncem týdne několik fundamentů, které byly nakonec jedinou hybnou silou. Především pak na kanadském dolaru, kde byl zveřejněn růst inflace. Ten nečekaně rostl výrazně nad očekávání, konkrétně meziročně za červenec o 3%, očekávání bylo na 2,5%. Meziměsíčně inflace přidala 0,5%. Jádrová inflace také překvapila většinový konsenzus na 1,3%, když rostla na 1,6%. Nejvýrazněji rostly ceny energií. Inflace se tedy aktuálně pohybuje 1% nad inflačním cílem centrální banky a množí se tak spekulace o rychlejším utahováním měnové politiky centrální banky. To se zatím na příštím zasedání centrální banky nedá očekávat, nicméně kanadská centrální banka následuje FED ve zvyšování sazeb. Konkrétně banka zvýšila základní úrokovou sazbu dvakrát, stejně jako FED.

Zveřejněn byl také růst inflace v eurozóně. Ta rostla podle očekávání na 2,1%, evropské měně však výsledky nepomohly. Ani ostatní měnové páry nenabídly zajímavější pohyby, výrazněji posilovat dokázal pouze japonský jen. Následující týdne by mohl být pro devizové trhy zajímavý, vzhledem k nedostatku fundamentu a sentimentu, který se začíná otáčet ve prospěch měn jako euro a britská libra. Dokážou tento týden ostatní měny proti americkému dolaru uzavřít v zelených číslech?

Akcie a Komodity

Americký akciový trh se dokázal ze středeční korekce otřepat poměrně rychle. Konkrétně akciový index S&P 500 uzavřel páteční seanci v zelených číslech a následující týden bude možná opět atakovat úrovně před únorovou korekcí.  Aktuálně testuje úrovně z předminulého týdne, kdy se naposledy pokusil atakovat historická maxima, nicméně pod tíhou geopolitických rizik selhal.

Pod prodejním tlakem se ocitly evropské akcie, kdy německý akciový index DAX prohloubil své ztráty a testování historických maxim bude mít na rozdíl od indexu S&P 500, mnohem složitější. Evropské akcie dnes dopoledne odráží optimismus kolem blížícího se obchodního vyjednávání mezi USA a Čínou. Z technického hlediska však testuje dolní hranu symetrického trojúhelníku, což může značit potencionální vstup do short pozice (viz graf na bossainfo.cz).

Dnešní fundamenty:

Dnešní seance je již tradičně bez důležitých makrodat a podobně bude vypadat i zbytek týdne.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.