Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Ranní analýza: ECB dostala pod tlak euro a indexy, dnes NFP

08.03.2019 | 09:30 0 Komentářů

Včerejší obchodování na finančních trzích výrazně ovlivnilo zasedání ECB. Výrazně oslabovalo euro a na zhoršení ekonomického výhledu reagovaly oslabením vzápětí také akciové indexy. V širší oblasti konsolidace zatím pokračuje ropa WTI a dále osciluje mezi cenami 56 a 57 dolarů.

Forex

Jakoby se obchodníci na devizových trzích připravovali na něco podobného, co se na trzích včera událo. Obchodování ve velmi úzkém obchodním rozpětí a následná akumulace objednávek včera vyústila ve výraznou nerovnováhu na trhu a výprodej na eurových párech. Na volatilitu na euru navázaly také ostatní měny. Za včerejší volatilitou stála ECB, která ponechala sazby beze změny a odložila růst sazeb na příští rok a pro letošní rok tedy nepočítá s ani jedním zvýšením. To dostalo silně pod tlak euro, které se pravděpodobně jen tak z medvědího teritoria nedostane. Měnový pár EURUSD včera dokonce uzavřel pod úrovní 1.12, dnes dopoledne se pochopitelně snaží část ztrát zkorigovat. Dnešní seance nabídne zveřejnění dat z amerického trhu práce, které může opět způsobit vyšší volatilitu. V reakci na zhoršení výhledu ekonomického růstu eurozóny začal posilovat japonský jen, jakožto bezpečný přístav. Ostatní měnové páry spíše následovaly vývoj amerického dolaru, který byl výrazně ovlivněn vývojem EURUSD kvůli jeho velké kapitalizaci.

Akcie a Komodity

Na akciovém trhu bylo včera také poměrně rušno, a to ze stejného důvodu v podobě zasedání ECB. Akciovým trhům se nejprve začalo dařit, když ECB představila nové kolo stimulu v podobě pomoci evropským bankám. Nová série kvartálních dlouhodobých refinančních operacích zvaných TLTRO bude zahájena v září letošního roku a skončí v březnu 2021. Pod TLTRO se skrývají půjčky, které poskytuje ECB za velmi nízké sazby bankám eurozóny. Výsledkem by mě měla být motivace bank ke zvýšení objemu úvěrů podnikům a spotřebitelům, což by mělo podpořit ekonomickou aktivitu v eurozóně. Vzápětí však indexy začaly výrazně ztrácet, a to kvůli zhoršení ekonomického výhledu pro růst eurozóny. ECB zhoršila svůj výhled pro letošní růst eurozony na 1,1%. Stejně tak inflaci ne nedaří výrazněji zrychlit nad aktuální úrovně a ta zůstává pod 2% inflačním cílem na 1,4%.

Dnešní fundamenty

Dnes ráno byly zveřejněny průmyslové objednávky v Německu, ty opět klesly o 2,6%, očekával se přitom růst o 0,5%. V 14:30 budou zveřejněny zároveň data z amerického a kanadského trhu práce.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.