Pondělí 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Ranní analýza: Dolaru se daří likvidovat část ztrát, dnes americká data NFP

01.02.2019 | 10:30 0 Komentářů

Na devizových trzích se včerejší seance poměrně vydařila americkému dolaru díky pozitivním datům z amerického trhu s bydlením. Dařilo se také akciovým indexům, které včera navázaly na středeční seanci. Ropa WTI včera odmítla ceny nad 55 dolary za barel a pro změnu mírně ztrácela.

Forex

Včerejší seance se vydařila nejvíce americkému dolar, který si bral zpět své předešlé zisky, které ztratil po zasedání FEDu. Americkému dolaru včera pomohly data z bydlení, kde prodeje nových domů rostly o 17% na 657 tis., očekávání bylo na 569 tis. Holubičí zasedání FEDu však pravděpodobně bude držet americký dolar pod tlakem i nadále, to se však může změnit kvůli negativně vyvíjející se globální ekonomice. Spolu s rostoucím americkým dolarem se dostalo pod tlak euro. Tomu nijak nepomohly komentáře  šéf Bundesbanky Weidmann, že normalizace měnové politiky ECB může trvat roky. Reagoval tak horšící se sentiment v evropské ekonomice, především v Německu. V 11:00 bude zveřejněn odhad inflace za leden a očekává se další zpomalení tempa růstu, což není ideální prostředí, ve kterém může ECB zvedat úrokové sazby. Další zajímavá data včera dorazila z Kanady, kde bylo zveřejněno tempo růstu HDP. To meziměsíčně podle očekávání kleslo o 0,1% a nijak nereagoval ani kanadský dolar. Dnešní seance bude především o odpoledním zveřejnění dat z amerického trhu práce.

Akcie a Komodity

Americkým akciovým indexům se daří a to především díky aktuálně probíhající silné výsledkové sezoně. Včerejšímu růstu pomohly akcie společnosti Facebook, které rostly více jak 10% v reakci na lepší, jak očekávané výsledky společnosti. Akciový index S&P 500 včera zakončil nejlepší lednový výsledek od roku 1987, když přidal 7,87%, zároveň se jednalo o největší měsíční nárůst od října 2015. V Evropě reportovala potápějící se německá Deutsche Bank. Ta za loňský rok uzavřela v zisku, a to poprvé po čtyřech letech. Za čtvrté čtvrtletí má banka čistou ztrátu 409 milionů eur, což bylo více, než očekávali analytici. Německý akciový index DAX si včera prošel poměrně silným výprodejem, který zachránil až koncem seance, kdy část ztrát umazal.

Ropa WTI včera rostla až nad 55 dolarů za barel, tedy nejvíce od konce listopadu 2018. To však bylo pro kupce již příliš a došlo k výraznějšímu výběru zisků, kdy ropa poté klesla až pod úroveň 54 dolarů za barel.

Dnešní fundamenty

11:00 bude zveřejněn odhad růstu inflace v eurozóně. V 14:30 americká data z trhu práce NFP. V 16:00 výrobní PMI v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.