Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Ranní analýza: Dolaru pomohly výsledky inflace a vzal si své zisky zpět

14.02.2019 | 11:00 0 Komentářů

Na devizových trzích po jednodenní pauze opět pokračoval v růstu americký dolar, pomohly mu mimo jiné výsledky inflace v USA. Akciové indexy pokračovaly v mírném růstu, rostla také cena ropy. Mírně slábly drahé kovy zlato a stříbro.

Forex

Během včerejší seance se vrátil k růstu americký dolar poté, co předevčírem začal korigovat předešlé zisky. Dolaru pomohly výsledky inflace, která rostla trochu rychleji, než se očekávalo. Konkrétně inflace sice zpomalila na 1,6%, očekával se však větší pokles na 1,5%. Jádrová inflace očištěná o volatilnější složky potravin a energií stagnovala na 2,2%, očekávalo se však zpomalení na 2,1%. I zde jsme tedy byli svědky pozitivního překvapení, které pomohlo dolaru krátkodobě zpevnit dosavadní pozice. V lednu nejvýrazněji rostly ceny oblečení, zatímco nejvýraznější pokles zaznamenaly energie, konkrétně o 3,1%. Jádrová inflace se tedy i nadále drží nad 2% inflačním cílem americké centrální banky, což jí vytváří ideální prostředí pro růst úrokových sazeb. Zajímavá byla také seance na britské libře. V Británii jsme e také dočkali zveřejnění tempa růstu inflace, to však libře k žádným ziskům nepomohlo. Inflace tam meziročně zpomalila na 1,8%, což bylo dokonce méně než očekávání na 1,9%. Jádrová inflace podle očekávání stagnovala na 1,9% a je tak aktuálně na vyšších úrovních jako index spotřebitelských cen včetně cen energií a potravin. Nejvýrazněji klesly cen elektřiny, benzínu a dalších paliv s celkovým meziročním poklesem cen. Pokles cen byl částečně vykompenzován růstem cen letenek. Britská libra v reakci na zasedání mírně oslabila, poté však začala razantně růstu, když se dostaly na povrch novinky ohledně brexitu a možné úpravy článku 50 Lisabonské smlouvy.

Akcie a Komodity

Akciovému trhu se včera spíše dařilo poté, co uzavřel spíše rozpačitou seancí mírně v zisku. Americkým akciovým indexům pomáhaly zprávy o pozitivním průběhu obchodních vyjednávání USA a Číny. Podle prezidenta Donalda Trumpa zatím jednání probíhají velmi dobře a obě strany se snaží dospět k obchodní dohodě do březnového deadlinu. Ten Trump potvrdil, že může být za určitých okolností posunut, pokud se budou obě strany blížit dohodě. Stále však probíhá výsledková sezona a to nejen v USA, ale také v Evropě.

Dařilo se také ropě, která v případě ropy WTI testovala úrovně nad 54 dolary za barel, poté se však dostala zpět po 54 dolarů, když zásoby americké ropy rostly o 3,6 mil barelů, což bylo více, než se očekávalo. Na komoditním trhu se nedařilo drahým kovům, což bylo primárně způsobeno silnějším americkým dolarem.

Dnešní fundamenty

14:30 maloobchodní prodeje v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.