Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Ranní analýza: Dolaru pomohl růst amerických výnosů, dnes americká inflace

12.12.2018 | 10:30 0 Komentářů

Americký dolar včera díky růstu amerických výnosů z dluhopisů vystoupal velmi blízko letošním maximům. Akciové indexy k večeru smazaly odpolední ztráty podpořené pozitivní zprávou o vývoji obchodního sporu mezi USA a Čínou. Do zelených čísel se opět vrátila ropa.

Forex

Na devizových trzích včera odpoledne opět rostl americký dolar, který reagoval na znovuobnovení růstu výnosů z amerických dluhopisů. Desetileté splatnosti včera rostly na 2,9% a silnější dolar se projevil také na ostatních měnových párech. Dolaru pomohl také propad evropských měn v čele s librou, kterou dále zužuje nejistota kolem brexitu a odložení hlasování o brexitu v britském parlamentu. V Británii přitom včera byly zveřejněny data z britského trhu práce a ukázaly na velmi solidní tempo růstu mezd.  Tempo růstu mezd zahrnující bonusy rostlo na 3,3%, očekávalo se přitom mírné zpomalení na 3%. Stejným tempem na 3,3% zrychlily i mzdy nezahrnující bonusy, což je nevíce od roku 2008. Míra nezaměstnanosti se podle očekávání udržela na úrovni 4,1%. Ani to však libře nepomohlo a čeká jí ještě několik složitých týdnů, jelikož jí pozitivní data z domácí ekonomiky evidentně nepomohou. Dnes bude zajímat americký dolar především zveřejnění růstu inflace, která by mohla dolar katapultovat na nová letošní maxima.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích bylo opět téma číslo jedna obchodní války. Pro změnu jsme se však dočkali pozitivní zprávy, kdy Čína začne uplatňovat nižší cla na dovoz amerických automobilů. Ty by měly podle všeho klesnout z 40% na 15% a jedná se tak o jeden ze závazků Číny po summitu G20 v Argentině. Akciové indexy reagovaly na zprávy posílením, které ovšem nevydrželo dlouho, když k večeru indexy své zisky opět vymazaly. Jedná se však o pozitivní zprávu, která by měla pomoct sentimentu a mohla by se přenést i do dnešní seance, kdy zatím indexy mírně zpevňují.

Růst rizikovějších aktiv pomohl také ropě, která dokázala za včerejší seanci mírně zpevnit poté, co se odrazila od úrovní blízko 50 dolarů v případě ropy WTI. Ropě se zatím nepodařilo výrazněji zpevnit poté, co minulý týden OPEC+ odsouhlasil produkční škrty o 1,2 mil. barelů denně.

Dnešní fundamenty

11:00 bude zveřejněna průmyslová produkce v eurozóně. V 14:30 bude zveřejněna americká inflace. V 16:30 americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.