Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Ranní analýza: Dolar zůstává silnější, indexy táhne dolů Apple

13.11.2018 | 10:10 0 Komentářů

Americký dolar zpevnil na více jak šestnáctiměsíční maxima a své zisky si zatím dokázal udržet. Akciové indexy jsou pod další vlnou výprodejů a to i navzdory chybějícím objemům z USA kvůli včerejšímu svátku. Ropa večer odevzdala celodenní zisky a je opět v červených číslech.

Forex

Na devizových trzích si pro své další zisky došel americký dolar a zpevnil až na úrovně, které jsme neviděli posledních šestnáct měsíců. Jeho vývoj se pochopitelně projevil i na ostatních měnách na párech s americkým dolarem. Pod tlakem například zůstává EURUSD, kde medvědi zatím drží úroveň 1,13. Britská libra odpoledne poměrně zpevnila poté, co evropský vyjednávač pro Brexit Barnier řekl, že hlavní textu pro brexit, které mají být předloženy kabinetu v Británii, jsou připraveny. S včerejším výprodejem na akciových indexech dokázal zpevnit japonský jen a to navzdory silnějšímu americkému dolaru. Dnes ráno však většinu svých zisků odevzdal, což by mohlo předznamenávat očekávané uklidnění na akciových trzích po poměrně turbulentním vstupu do nového týdne. Trhy také uklidnilo znovuobnovení obchodních jednání mezi USA a Čínou. V průběhu asijské seance dokázal výrazně zpevnit australský dolar, kdy se jedná především o reakci na technické úrovně spolu s uvolněním obchodního napětí mezi Čínou a USA.

Akcie a Komodity

Akciové indexy si včera prošly další vlnou výprodejů, která byla primárně způsobena ztrátami v technologickém sektoru, kde byla nejvíce pod tlakem společnost Apple. Důvodem jsou obavy o zpomalení poptávky po iPhonech a hlavní dodavatelé očekávají zpomalení dodávek. Částečně za korekcí stojí horší výhled dvou hlavních dodavatelů komponentů pro společnost Apple. Index S&P 500 ztratil více jak 2%, DOW JONES ztratil více jak 600 bodů a technologický index NASDAQ ztratil téměř 3%. Akciové trhy by přitom dnes měly být v klidu a to hlavně díky obnovení obchodních jednání USA a Číny.

Na komoditním trhu opět ztrácí ropa, což není žádným překvapením. Ropu především drží zkrátka zavedení sankcí na iránský obchod s ropou a především pak výjimky, které vláda Spojených států udělila hlavním dovozcům iránské ropy, včetně Indie a Číny. Vlivem silného amerického dolaru jsou pod tlakem drahé kovy včetně zlata a také některé zemědělské komodity.

Dnešní fundamenty

10:30 budou zveřejněna data z britského trhu práce. V 11:00 německý ZEW index.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.